Kiedy można udać się do radcy prawnego?

0
1620
Kiedy można udać się do radcy prawnego

Radca prawny to prawnik, którego zadaniem jest przede wszystkim udzielanie szerokiego wachlarza porad prawnych. Kiedy tak naprawdę można się do niego udać? Takich sytuacji jest bardzo dużo, dlatego poniżej zostaną zaprezentowane takie najważniejsze, które w zasadzie naprawdę często spotykają każdego z nas.

1) umowa o pracę oraz różnego rodzaju inne umowy

To jest naprawdę bardzo ważna kwestia. Z punktu widzenia pracownika, umowa może stać się źródłem dość niebezpiecznych sytuacji. Trzeba dokładnie zorientować się, co się podpisuje, do czego jako pracownicy zobowiązujemy się, podpisując taką umowę.

Warto także z radcą prawnym porozmawiać często także przed szukaniem pracy – na co zwrócić uwagę w proponowanych w danym zawodzie umowach, jak sprawdzić, czy istotna z naszego punktu widzenia kwestia jest poruszona itp.

2) kwestie związane z prowadzeniem firmy

Warto już na wstępie podkreślić, że właśnie radca prawny będzie całkiem istotną osobą pod kątem sporządzania albo przeglądania wszelkiego rodzaju umów dla pracodawcy – umów z pracownikami, z kontrahentami itp.

Warto także mieć na uwadze to, że radca może również pomóc w zakresie wielu czynności administracyjnych. Czasem naprawdę znacznie lepiej jest może i zapłacić więcej prawnikowi, jednak mieć pewność, że wszystko jest sporządzone poprawnie i nie czekają nas jakiekolwiek kary, poprawki itp.

Taki radca prawny może pomóc również w zakresie wielu rzeczy związanych dość szeroko z prowadzeniem firmy. Przykładowo – jak można prowadzić rozmowy kwalifikacyjne, aby nie zostać posądzonym o mobbing albo ujawnianie danych osobowych, czy przekraczanie kompetencji?

3) testament, spadek, sprawy rodzinne

Oczywiście radca to także będzie ta osoba, która pomoże w zakresie wielu bardziej rodzinnych i prywatnych spraw. Wiele osób przykładowo nie wie, w jaki sposób prawidłowo spisać testament, jak wszystko załatwić tak, aby każdy ze spadkobierców dostał to, co ma dostać i aby nie było żadnego problemu z podziałem majątku.

Warto jeszcze podkreślić, że radca to także osoba, do której można po prostu zgłosić się w razie problemów z czymkolwiek, co po prostu wymaga porady prawnej. Naprawdę lepiej to zrobić, niż zastanawiać się, czy wszystko zostało dobrze wykonane.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here