Jak działa system ERP?

0
1140
Jak działa system ERP

System ERP jest oprogramowaniem, które umożliwia kompleksowe zarządzanie przedsiębiorstwem. Polega na kontrolowaniu i zarządzaniu najważniejszymi procesami oraz zasobami w firmie.

Czym jest system ERP?

Praca na jednej bazie danych jest najważniejszym wyróżnikiem tego systemu. Takie rozwiązanie sprawia, że wprowadzone dane są automatycznie widoczne dla pozostałych użytkowników, którzy zarządzają produkcją. Historia systemów ERP jest naprawdę długa. Zaraz po II wojnie światowej powstały pierwsze prototypy systemów. Rozwój oprogramowania nastąpił na skutek powszechnego dostępu do internetu. Pojawiła się technologia chmurowa oraz aplikacje mobilne, które są w stanie komunikować się z główną bazą danych. System charakteryzuje się przede wszystkim strukturą modułową. Jest to czynnik, który świadczy o bardzo dużej elastyczności. Można zakupić jedynie komponenty oraz funkcje, które będą na pewno stosowane.

Skuteczność systemu

Przykładowo moduł produkcyjny będzie raczej bezużyteczny w przedsiębiorstwie handlowym. Koszty takiego rozwiązania byłyby zdecydowanie wyższe, natomiast użyteczność rozwiązania znacznie mniejsza. Zdolność systemu ERP do wpisania się w istniejącą infrastrukturę IT przedsiębiorstwa również świadczy o jego elastyczności. Warto zwrócić uwagę na fakt, że takie oprogramowanie powinno posiadać interfejs programistyczny, który będzie dobrze udokumentowany. Nowoczesny system ERP to przede wszystkim skalowalne rozwiązanie, które umie dostosować się do struktury działalności firmy oraz jej wielkości.

Obsługa systemu

Niezwykle ważna jest także specyfika procesów biznesowych, które także trzeba wziąć pod uwagę. Na stabilność i szybkość działania oprogramowania nie ma żadnego wpływu zwiększenie ilości danych, ani wzrost liczby użytkowników. Jest to zasługa właściwej programistycznej architektury, która jest przystosowana nie tylko dla małych, ale również dużych klientów. Jednak bez profesjonalnej obsługi użyteczność systemu ERP bardzo szybko zacznie spadać. Dlatego tak ważne są systematyczne aktualizacje, żeby oprogramowanie mogło dostosować się do aktualnych przepisów. W ten sposób można również rozszerzyć niektóre funkcjonalności. Naprawa ewentualnych błędów oprogramowania powinna być przeprowadzana przez doświadczony zespół informatyków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here