Jak ustanowić rozdzielność majątkową u notariusza?

0
1117
Jak ustanowić rozdzielność majątkową u notariusza

Przed notariuszem można ustanowić szereg różnych aktów i umów, takich jak testament, darowizna czy rozdzielność majątkowa. Na czym polega? Kiedy warto ją ustanowić? Czy musi być sporządzona przez notariusza?

Czym jest rozdzielność majątkowa i co z niej wynika?

Rozdzielność majątkowa to umowa, którą może zawrzeć każde małżeństwo. Inaczej zwana jest intercyzą. Większość ludzi kojarzy ją z tego, że jest podpisywana przed ślubem, ale zgodnie z prawem można to zrobić w dowolnym momencie trwania związku małżeńskiego. Jeśli intercyzę podpisze się przez ślubem i tak zacznie obowiązywać w jego dniu. Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie ma możliwości, aby umowa majątkowa małżonków została ustanowiona z wsteczną datą.

Ustanowienie intercyzy bezpośrednio wpływa na dwa majątki – osobisty żony i osobisty męża. Ich pozycje majątkowe można porównać do umowy dwojga obcych dla siebie ludzi, ponieważ cały ich dorobek jest wyodrębniony prawnie. Rozdzielność majątkowa powoduje, że w ich przypadku nie istnieje pojęcie wspólnego majątku.

Czy do sporządzenie intercyzy potrzebny jest notariusz?

Umowa majątkowa małżonków ma formę aktu notarialnego, dlatego musi być ustanowiona w obecności notariusza. W przeciwnym razie będzie nieważna. Jakakolwiek zmiany lub rozwiązanie intercyzy wiąże się z wizytą w kancelarii notarialnej.

W polskim systemie prawnym nie ma możliwości, aby równocześnie małżeństwo pozostawało w różnych ustrojach majątkowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o częściową intercyzę, a częściową wspólność majątkową.

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje ustanowienie intercyzy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości maksymalna kwota, która trzeba zapłacić notariuszowi to 400 złotych netto. Do tego należy doliczyć podatek VAT koszt wypisów aktu notarialnego. To z kolei niecałe 8 złotych za stronę.

Czy małżonkowie posiadający intercyzę mogę się wspólnie rozliczyć z Urzędem Skarbowym?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mąż i żona wspólnie rozliczali się z US. Pozwala na to stosowna ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli mowa o podatkach warto też poruszyć kwestię dziedziczenia. Intercyza nie w żaden sposób na to nie wpływa. Jeśli któraś ze stron chce pozbawić małżonka majątku, musi to zaznaczyć w testamencie.

Artykuł powstał w oparciu o materiały ze strony notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here