Jaki czytnik ebooków

0
2311
jaki czytnik ebooków

Każdy miłośnik czytania książek powinien poważnie zastanowić się nad zakupem czytnika, w którym będzie mógł zmieścić dosłownie tysiące swoich ulubionych pozycji bez obawy, że takiego obciążania nie wytrzymają jego regały oraz półki. Czytnik to rozwiązanie innowacyjne, które skierowane jest przede wszystkim do osób lubiących nowoczesne i praktyczne rozwiązania. Fani tradycyjnej formy czytania bardzo sceptycznie podchodzą do tego urządzania. Jaki czytnik ebooków powinniśmy kupić, aby być zadowoleni z urządzenia?

Jaki czytnik ebooków?

jaki czytnik ebookówWszystko zależy oczywiście od naszych potrzeb oraz indywidualnych preferencji. W przypadku tego urządzenia najważniejszą rolę odgrywa ekran. Od jego właściwości zależy, czy z urządzenia będziemy korzystać wygodnie, czy czytanie w tym sposób będzie dawać radość. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na rozmiar ekranu. Z reguły na rynku dostępne są czytniki z ekranami od przekątnych od 5 do 10 cali. Zadaniem wielu użytkowników optymalnym parametrem ekranu jest przekątna 6-calowa. Poza samą przekątną, duże znaczenie ma też rozdzielczość. Im jest ona większa, tym wygoda czytania staje się automatycznie większa. W niektórych wypadkach znaczenie ma też kontrast oraz możliwość doboru efektu szarości.

Z wygody czytającego znaczenie ma też typ zamontowanego ekranu. Przeważnie czytniki posiadają ekrany zbudowane w oparciu o wyświetlacz bazujący na wykorzystaniu technologii e-papieru. Charakteryzuje się on tym, że nie generuje własnego światła. To jest jego najmocniejszą stroną, ponieważ w ten sposób nie męczy on ludzkiego wzroku. Na rynku znajdziemy też tańsze propozycje z technologią LCD. Na dłuższą metę są one szkodliwe dla wzroku i z tego powodu nie powinno się ich kupować w pierwszej kolejności. Udając się w dalekie podróże lepiej wziąć ze sobą czytnik z baterią o dużej pojemności. Szybkość jej wyładowania się zależy w dużej mierze od sposobu użytkowania, co producenci podkreślają na opakowaniach. Najlepsze czytniki posiadają baterie, które mogą wytrzymać nawet kilka tygodni, pod warunkiem, że urządzenie będzie wykorzystane jedynie do czytania.

Zalety korzystania z ebooków

Kiedy już wiemy na jakie parametry należy zwracać uwagę przy zakupie odpowiedniego ebooka, zastanówmy się teraz jakimi zaletami cechuje się korzystanie z takiego urządzenia. W czym ebooki górują nad książkami tradycyjnymi? Przede wszystkim można przywołać koronny argument ekologów – czytniki w przeciwieństwie do książek nie wymagają papieru, czyli w celu ich wytworzenia nie trzeba ścinać drzew. W dalszej kolejność zwolennicy tej technologi zwracają uwagę na kompaktowość ebooków. O ile w przypadku tradycyjnych książek mamy do czynienia z różnymi ich wielkościami, to ebook zawsze ma taki sam rozmiar. Przydaje się to choćby kiedy chcemy poczytać w tramwaju. Ciężko było tam czytać grubą cegłę, a czytnik jest bardzo poręczny w tym wypadku. Ta kompaktowość ma znaczenie w jeszcze jednym wypadku.

jaki czytnik ebookówCzęsto jest tak, że w mieszkaniu mamy ograniczoną przestrzeń na gromadzenie książek. Zwykle bywa tak, że półki uginają się od książek i brakuje miejsca na nowe pozycje. W przypadku ebooków takiego problemu nie ma. W pamięci tego urządzenia jest mnóstwo miejsca na bardzo dużą ilość książek. Jadąc na wakacje możemy zabrać ze sobą całą bibliotekę, co jest nie do wyobrażenia w przypadku książek tradycyjnych. Ponadto ważna jest również szybkość z jaką możemy zakupić książkę i rozpocząć jej czytanie. Ebooki kupujemy w internecie i od razu lądują na naszym czytniku. To duża przewaga nad książkami tradycyjnymi, po które musimy udać się do księgarni, albo zamówić i czekać na dostawę nawet parę dni.

Książki tradycyjne

Jednak nie wszystkich nowe technologie pociągają w równej mierze. Jest całkiem spora grupa czytelników hołdujących papierowym książkom. Wydaje się również, że rynek tradycyjnej książki nieco się odradza, choć wróżono mu całkowitą niemalże zapaść. Książki papierowe w formacie kodeksu mają swoje niezaprzeczalne zalety, które czytnikom ebooków ciężko będzie wyprzeć. Oczywiście warto wskazać argumenty książkowych estetów, którzy podkreślają zapach papieru i szelest kartek. Ale to tylko kwestie estetyki. Za książką tradycyjną przemawiają również poważniejsze argumenty. Przede wszystkim czytanie książki na papierze, w formie kodeksu jest lepsze dla naszego mózgu niż czytanie z ekranu. Dlaczego? Prowadzono w tym zakresie odpowiednie badania. Wnioski były zaskakujące. Czytając książkę lepiej rozumiemy co czytamy i więcej zapamiętujemy. Książkę możemy szybko przekartkować, dzięki temu mamy podgląd na całość treści i szybko możemy wychwycić ważniejsze części i te mniej ważne. Słowem – czytając książkę, widzimy ją w całości, czytając ebook mamy podgląd zaledwie na wycinek całości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here