Jak zorganizować dziecku wakacje?

0
2346
Jak zorganizować dziecku wakacje?

Każde dziecko z utęsknieniem czeka na wakacje. Dla rodziców, którzy z reguły nie mogą pozwolić sobie na wielotygodniowy urlop, czas wolny od nauki to spory kłopot z związany zapewnieniem kilkulatkowi opieki. Babcia, niania, obóz, półkolonie dla dzieci – jakie rozwiązania są dziś najpopularniejsze?

Opieka indywidualna

Wielu rodziców w czasie wakacji korzysta z pomocy innych dorosłych członków rodziny. Dość powszechny jest udział w opiece zwłaszcza babć czy dziadków, którzy są nie tylko bliskimi dziecku osobami, ale często, jako emeryci, dysponują też wolnym czasem. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi z jakiegoś powodu w grę, można wynająć opiekunkę. Tu jednak należy liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 12 złotych na godzinę.

Ponadto sporo rodzin stosuje metodę wymiennej opieki. Zaprzyjaźnieni rodzice umawiają się, że będą nawzajem zajmować się swoimi dziećmi w czasie urlopu. Rozwiązanie to bywa jednak czasem trudne do wykonania ze względów logistycznych.

Wyjazd na obóz lub kolonie

Kolejna popularna opcja to wyjazd dziecka na dwutygodniowy pobyt poza domem. Kolonie i obozy to forma spędzania wakacji praktykowana już od wielu dekad. Oferta pod tym względem stale się poszerza. Kolonie są organizowane nie tylko na terenie kraju, ale często wiążą się z wyjazdem zagranicznym.

Średni koszt w tym wypadku to dziś 2500 złotych. Do tego doliczyć trzeba odpowiednią sumę na wyposażenie dziecka (ubrania, kosmetyki, akcesoria, kieszonkowe). Oczywiście kwota ta może być także niższa lub znacznie wyższa. Wiele zależy od standardu wyjazdu, miejsca docelowego czy atrakcji.

Półkolonie dla dzieci

Jeśli rodzic nie jest przekonany do wysłania dziecka na kilkanaście dni poza dom lub maluch nie ma ochoty brać udziału w tak długim wyjeździe bez mamy i taty, warto zaproponować mu inną formę spędzenia wolnego czasu z rówieśnikami. Chodzi tu o półkolonie, czyli – krótko mówiąc – kolonie bez nocowania. Dla części kilkulatków jest to dobra metoda przyzwyczajania się do wakacji bez rodziców.

Półkolonie dla dzieci organizowane są dziś w większości dużych miast i mniejszych miejscowości. Maluch przez cały czas pobytu rodzica w pracy przebywa z grupą innych maluchów pod opieką wychowawców, biorąc udział w ciekawych zajęciach, wycieczkach, wyjazdach. W godzinach popołudniowych wraca jednak do domu i ma okazję spędzić czas z rodziną. Warto także dodać, że półkolonie bywają atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem. W wielu wypadkach możliwe jest dofinansowanie lub otrzymanie zniżek.

Artykuł przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Rozwoju

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here