Jak zmierzyć rozstaw śrub?

0
2399
Jaki odkurzacz polecacie?

Tytułowe pytanie wydaje się dość proste. Większość osób odpowie na nie twierdząco, wskazując jako metodę mierzenia rozstawu śrub zmierzenie odległości od środka jednego otworu montażowego (lub środka jednej śruby) do środka drugiego otworu montażowego (lub środka drugiej śruby). Będzie to jednak prawda co najwyżej niepełna. Dlaczego? Dlatego, że w 100% pomoże ona uzyskać odpowiedź na pytanie jak zmierzyć rozstaw śrub tylko w przypadku układu dwuśrubowego. A co wtedy, jeśli mamy np. do zmierzenia rozstaw śrub w kole z 4 śrubami lub – co gorsza – w feldze aluminiowej mocowanej na 5 otworów?

Jak zmierzyć rozstaw śrub?

Jaki odkurzacz polecacie?Otóż w okładach, w których występuje więcej niż 2-3 śruby rozstaw pomiędzy śrubami mierzy się w ten sam sposób, jak opisany powyżej, ale tylko w przypadku, gdy pomiar może dotyczyć dwóch otworów (śrub) leżących dokładnie naprzeciwko siebie, tak że linia poprowadzone od środka tych śrub przechodzić będzie dokładnie przez środek otworu montażowego felgi. Wtedy ta linia będzie średnicą koła, na której znajdują się śruby. A rozstaw śrub to właśnie nic innego, jak tylko średnica koła (hipotetycznego, wirtualnego), na którym leżą śruby, a w zasadzie środki śrub.

Jednak nie zawsze zmierzenie odległości pomiędzy dwoma środkami śrub da nam odpowiedź na pytanie, jaki jest rozstaw śrub. Nie będzie to możliwe np. w przypadku felg mocowanych na 5 otworów, ponieważ w tym przypadku nie znajdziemy 2 śrub znajdujących się dokładnie naprzeciwko siebie. Wówczas możemy posłużyć się pewnym trikiem, chociaż matematycy nazwą to jedną z najzwyklejszych zasad planimetrii. Ale do rzeczy: alternatywną metodą jak zmierzyć rozstaw śrub np. w feldze z 5 otworami montażowymi będzie zmierzenie odległości od środka śruby do środka otworu montażowego, a następnie pomnożenie uzyskanego wyniku (promienia okręgu) przez 2. Dzięki temu prostemu rachunkowi otrzymamy długość średnicy okręgu, na którym leży 5 śrub, a więc szukany rozstaw śrub.

Na koniec warto dodać, że samych pomiarów możemy dokonywać za pomocą zwykłej miarki wysuwanej, ale bardziej precyzyjnie będzie użyć w tym celu suwmiarki.

[Głosów:4    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here