Jak się zameldować?

0
1723
Jak się zameldować?

Kiedy zmieniamy miejsce zamieszkania jesteśmy pochłonięci nowym wystrojem, poukładaniem wszystkich rzeczy oraz odnalezieniem się w nowym otoczeniu. Jednak, gdy już powrócimy do normalnego życia, warto zgłosić się do odpowiedniego urzędu w celu poinformowania o zmianie miejsca zamieszkania i zameldowania się w nowym lokum.

Jak się zameldować?

Aby się zameldować należy udać się do właściwego dla nowego lub obecnego miejsca zamieszkania Urzędu Miasta i Gminy. Nie ma konieczności wymeldowania się z poprzedniego miejsca zamieszkania, ponieważ następuje to automatycznie przy zameldowaniu się w nowym miejscu. Zameldować się można na stałe lub tymczasowo. W przypadku tymczasowego meldunku należy podać okres jego trwania. Jeżeli wynajmujemy mieszkanie do uzyskania meldunku jest nam potrzebna zgoda właściciela i oczywiście nasz dowód osobisty. Zazwyczaj polega ona na podpisaniu dokumentu, z którym można udać się bezpośrednio do niego po pobraniu go z urzędu, a więc nie ma konieczności, by właściciel był obecny w urzędzie.

Jak się zameldować?Natomiast w przypadku, gdy sami jesteśmy właścicielami lub chcemy zameldować kogoś z rodziny musimy się udać do właściwego Urzędu Miasta i Gminy, zabierając ze sobą akt notarialny oraz dowód osobisty (dotyczy to nie tylko właściciela, ale również osoby, którą chce on zameldować). Dokumenty potwierdzające własność lokalu mieszkalnego są bardzo ważne, ponieważ uprawniają do zameldowania zarówno siebie, jak i innych osób. Gdy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty możemy się udać do urzędu ze spokojem. Na początku otrzymamy od pracownika UMiG formularz odpowiedni dla zgłaszanego pobytu (czasowy lub stały), który musimy wypełnić. Po wypełnieniu dokumentu urzędnik sprawdzi wszystkie informacje i zweryfikuje je w systemie, a jeśli wszystko okaże się prawidłowe, wyda potwierdzenie zameldowania. Należy również pamiętać o meldunku noworodków, którego dokonuje się po odbiorze aktu urodzenia. Warto pilnować meldunku, ponieważ ułatwia on funkcjonowanie w najbliższym otoczeniu, a czasem jest niezbędny do załatwienia spraw urzędowych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here