Jak kupić bilet PKP?

0
1822
Jak kupić bilet PKP?

Planując daleki wyjazd należy w pierwszej kolejności rozważyć wszystkie aspekty z nim związane. Bez odpowiedniego przygotowania ryzyko niepowodzenia podróży zdecydowanie rośnie. Ryzyko pojawia się dlatego, że może się okazać, że w trakcie pokonywanej drogi zabraknie odpowiedniego połączenia kolejowego lub okaże się, że jakiś odcinek drogi jest tymczasowo zamknięty.

Noclegi na trasie

W przypadku planowania dalekiej podróży oczywiste jest, że musimy gdzieś spać. Znalezienie odpowiednich obiektów do spania może okazać się kluczowe. W przypadku kiedy podróżujemy autem, wtedy najczęściej możemy znaleźć zarówno hotele, jak i motele znajdujące się po trasie a wybór będzie na tyle duży, że ograniczały nas będą jedynie pieniądze.

W przypadku podróży z użyciem pociągu lub samolotu jesteśmy skazani na to, co znajdowało się będzie w niedalekiej odległości od stacji i lotnisk. W większości przypadków w okolicy lotniska dużo łatwiej o miejsce noclegowe. Jednak w obu tych przypadkach niedaleko znajduje się postój taxi a ich kierowcy najczęściej będą zorientowani z najbliższych hotelach a i niekiedy będą potrafili podpowiedzieć jakie są opinie klientów na temat tych przybytków. Jeśli mamy połączenie z internetem, wtedy warto samemu rozejrzeć się za taxi, gdyż korporacje, które mają swój postój przy dworcach i lotniskach są zwykle zdecydowanie droższe od tych, które znajdują się w innych częściach miasta.

Sposób podróży

W zależności od naszych możliwości i miejsca do którego chcemy dotrzeć, musimy także dobrać odpowiedni środek transportu. Zdecydowanie najwygodniejszą opcją podróży jest własne auto. Pozwala ono na wyjazd o planowanej przez siebie godzinie i postój kiedy tylko jest to potrzebne. Dużym atutem jest także fakt, że nie trzeba specjalnie ograniczać się w kwestii bagaży. Auto jest jednak zdecydowanie najdroższą formą komunikacji. Wygoda kosztuje, jednak największe problemy mogą pojawić się w przypadku wyjazdów za granicę. Tam ceny paliwa mogą się diametralnie różnić, dlatego przed wyjazdem warto zorientować się w tym jakie różnice w kosztach tankowania czekają nas po przekroczeniu granicy.

PKP to nadal dosyć popularna forma podróżowania. Zwykle dosyć wygodna a jednocześnie zdecydowanie tańsza niż wyjazd własnym samochodem.

Istnieje wiele sposobów jak kupić bilet PKP

Można to zrobić zarówno na miejscu na stacji kolejowej, ale także z użyciem komputera lub nawet smartfona. Bilet z odpowiednim kodem może zostać przez nas wydrukowany a także pokazany na ekranie telefonu. Dzięki odpowiedniemu skanerowi osoba kontrolująca bilety będzie wiedziała czy posiadamy wymagany dokument. Popularność kolei jednak zdecydowanie spada w Polsce. Jest to spowodowane wieloma aspektami. Taniejące samochody oraz niemal owiane spóźnienia pociągów potrafią zdecydowanie odstraszyć podróżujących. W przypadku dalekich tras jazda koleją bywa również męcząca. Nie zmienia to faktu, że jeśli planujemy podróżować oszczędzając pieniądze, będzie to zdecydowanie jedna z najlepszych opcji podróży. Stacje kolejowe w większości miejscowości są pełne sklepów oraz restauracji, w których bez problemu można nabyć ciepły posiłek lub książkę, która urozmaici nam dalszą podróż.

Na niektórych trasach nie istnieją już lub nigdy nie istniały połączenia kolejowe

Na niektórych trasach nie istnieją już lub nigdy nie istniały połączenia kolejoweZazwyczaj istnieje wtedy możliwość podróży autobusem lub autokarem. Tą formę podróży wybierają już najczęściej osoby, które nie mają innej możliwości. Autobusy są najczęściej niewygodne na dłuższych trasach a każde losowe zdarzenie na drodze może sprawić, że pojawią się komplikacje. W sezonach wakacyjnych dużym problemem mogą być korki przy granicach. Wtedy może się okazać, że na kilka godzin zostaniemy uwięzieni na pokładzie busa, którym podróżujemy. Dodatkowo wnętrza autokarów zwykle nie są klimatyzowane lub są w sposób bardzo delikatny, żeby nikomu nie przeszkadzał powiew zimnego powietrza. Jest to także najwolniejsza forma podróży. W przypadku pokonywania tras, na których nie istnieje inna forma komunikacji nie pozostaje inne wyjście niż próbować takiego rozwiązania. Chociaż alternatywą mogą okazać się aplikacje, które łączą kierowców prywatnych samochodów wraz z osobami potrzebującymi podwiezienia za umówioną opłatą.

Planując wyjazd warto zwrócić uwagę na wiele elementów, które mogą wystąpić po drodze. Zarówno odpowiednio dobrana forma transportu jak i baza hotelowa może sprawić że podróż stanie się zdecydowanie mniej obciążająca. Zmęczenia wynikającego z podróży nie sposób zupełnie uniknąć, jednak warto sprawiać, żeby całość była możliwie najbardziej komfortowa. Dzięki temu dużo lepiej ją zapamiętamy a i później chętniej będziemy ją wspominali. Najlepszym sposobem podniesienia komfortu będzie jednak towarzysz, dzięki któremu będziemy mogli z kimś porozmawiać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here