Jak skompresować plik

0
1594
Jak skompresować plik

Kompresowanie plików jest niemal tak stare, jak cała technika komputerowa. Już na samym początku użytkowania komputerów, jeszcze w systemach UNIX, użytkownicy zauważyli, że pliki mają w swoim wnętrzu dużo pustej przestrzeni, która zajmuje dużo miejsca. Szybko powstały programy, które pozwalały pliki kompresować, oszczędzając w ten sposób przestrzeń. Było to szczególnie ważne przy przenoszeniu plików między komputerami, a w późniejszych latach także przy przesyłaniu ich siecią, przez początkowo bardzo wolne modemy.

Kompresja plików

Jak skompresować plikKompresja plików, ogólnie mówiąc, polega na redukowaniu pustych przestrzeni w ich wnętrzu. Plik wynikowy ma dużo mniejsze rozmiary, natomiast nie nadaje się do odtwarzania czy oglądania w postaci spakowanej. Dopiero dekompresja przywraca mu wszystkie właściwości oraz oczywiście pierwotny rozmiar.

Po co kompresować pliki? Z trzech głównych powodów. Po pierwsze – zmniejszają one swoje rozmiary. W zależności od zawartości stopień kompresji jest różny. Najlepiej kompresują się pliki tekstowe zawierające wewnątrz dużo przestrzeni pomiędzy znakami. Najsłabiej proces kompresji wpływa na pliki graficzne. Drugim powodem pakowania plików jest wygoda. Możemy mieć sytuacją, w której mamy setki niewielkich plików – na przykład obrazków. Pakujemy je do jednego pliku wynikowego, dzięki czemu o wiele łatwiej jest go kopiować czy przesyłać siecią. Wreszcie powód trzeci – podczas kompresji możemy stworzyć plik zaszyfrowany, zabezpieczony hasłem, którego zawartości nie zobaczy nikt niepowołany do tego.

Jak skompresować plik?

Jak skompresować plik? W nowoczesnych systemach operacyjnych jest to czynność bardzo łatwa. Na przykład Windows od dawna ma zintegrowany kompresor zip. Wystarczy tylko wybrać plik lub grupę plików, nacisnąć prawy przycisk myszy i wybrać opcję przesyłania do archiwum zip. Jeżeli potrzebujemy większych możliwości, możemy ściągnąć z internetu wiele całkiem darmowych programów do obsługi pakowania. Zawierają one rozbudowane menadżery zarządzania plikami, opcje wyboru różnych archiwów, rodzajów szyfrowania czy też tworzenie plików exe, które rozpakują się same w docelowym miejscu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here