Jak rozmawiać z alkoholikiem

0
1633
Jak rozmawiać z alkoholikiem

Wszelkiego rodzaju nałogi należą do chorób, które w dzisiejszych czasach stanowią ogromny problem społeczny. Nie jest to widoczne jedynie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jak Polska. Problem alkoholizmu przybiera ogromne rozmiary również w bogatych społeczeństwach zachodnich. Nałóg ten może stopniowo niszczyć człowieka, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Co więcej, często można z nim normalnie funkcjonować przez wiele lat.

Alkoholizm

Jak rozmawiać z alkoholikiemAlkoholikiem nie jest tylko ktoś, kto codziennie jest pijany od samego rana, a alkohol odebrał mu możliwość pracy czy normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Alkoholikiem może być osoba powszechnie poważana, zajmująca wysokie posady i posiadająca pozornie doskonałe, uporządkowane życie. Na temat walki z alkoholizmem napisano już wiele książek. Podstawą jest oczywiście profilaktyka. Niezwykle istotne są różne działania, szczególnie wśród młodzieży, które uświadamiają ludzi o niebezpieczeństwach związanych ze zbyt częstym sięganiem po alkohol. Kiedy jednak ktoś wpadnie już w spiralę nałogu, należy zrobić wszystko, aby skutecznie pomóc takiej osobie.

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

W każdym nałogu podstawowym warunkiem pomocy jest chęć osoby uzależnionej do skorzystania z niej. Jeśli alkoholik sam nie zdaje sobie sprawy z powagi swojej sytuacji i nie ma zamiaru niczego zmieniać, to żadna pomoc nie przyniesie w jego przypadku większego skutku. Z tego powodu warto wiedzieć, jak rozmawiać z alkoholikiem, aby skutecznie przekonać go o potrzebie podjęcia leczenia. Nie należy w stosunku do takich osób używać zbyt ostrego, oskarżającego tonu. Takie podejście bardzo często skutkuje jedynie zamknięciem się osoby uzależnionej na innych ludzi. Nadmierne budzenie poczucia winy przynosi zwykle skutek odwrotny do zamierzonych, bowiem sprawia to, że osoba uzależniona jeszcze bardziej zamyka się w swoim nałogu, odczuwając wstyd.

Trzeba jednak postawić sprawę jasno i wyraźnie uświadomić takiej osobie, że cierpi na poważny problem i musi podjąć się leczenia. Samo leczenie alkoholizmu to złożony proces, przebiegający na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim konieczne jest przeprowadzenie detoksu i usunięcia z organizmu wszystkich toksyn związanych ze spożywaniem alkoholu. Leczenie „fizyczne” należy połączyć z opieką psychologiczną. Alkoholik potrzebuje zatem sporej motywacji, aby poddać się leczeniu i przejść przez wszystkie jego etapy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here