Dermatologia

0
2311
Dermatologia

Dermatologia jest dziedziną zajmującą się skórą człowieka, a także jej chorobami. Leczeniem chorób skóry zajmuje się dermatologia kliniczna, natomiast dermatologia doświadczalna odnosi się do mechanizmów funkcjonowania skóry.

Czym się zajmuje dermatolog?

Dermatolog to specjalista w zakresie medycyny, dotyczącej funkcjonowania skóry i jej chorób. Jego zadaniem jest rozpoznanie zmian skórnych i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czasami opiera się na leczeniu środkami farmaceutycznymi, a w poważniejszych przypadkach na skierowaniu na zabieg lub operację, która pomoże zwalczyć chorobę. Kosmetologia i wenerologia są dziedzinami ściśle powiązanymi z dziedziną dermatologii.

Choroby skórne

Chorób skórnych jest bardzo dużo, wśród najpopularniejszych wyróżniamy; trądzik i jego odmiany, łuszczyca, łupież, grzybica, rozstępy, nowotwory skórne, świerzb, alergie i zapalenia skóry, znamiona, odleżyna, zbyt duża potliwość. Dermatolog jest specjalistą także w zakresie chorób wenerycznych i przenoszonych drogą płciową (kiła, rzeżączka, HIV, świerzb).

Wybór metody leczenia

Wizyta u dermatologa wiąże się z koniecznością wdrożenia leczenia (praktycznie w każdym przypadku). Lekarz wybiera metodę, która jest najlepsze w danym typie choroby. Może w tym przypadku przepisać antybiotyki (trądzik), leki antywirusowe (opryszczka), lub leki miejscowe w formie maści, kremów, żeli, szamponów i płynów. Jeśli chodzi o przebarwienia skórne, często lekarz kieruje na zabiegi laserowe. W przypadku posiadania znamion, najczęściej konieczne jest wycięcie (zwłaszcza, jeśli znamię jest duże i istnieje ryzyko zezłośliwienia). Innymi metodami pozbycia się wykwintów skórnych i znamion są; wymrażanie ciekłym azotem, wyłyżeczkowanie lub elektrokoagulacja. Ponadto, lekarz udziela porad odnośnie tego, jak dbać o skórę, jakich kremów używać do pielęgnacji i jak zapobiegać chorobom.

Dermatolog wykonuje niezbędne badania, które wykluczą daną chorobę i nakierują na odpowiedni sposób leczenia. Antybiotyki, kremy, maści, leki antywirusowe – to najczęściej stosowane metody leczenia w przypadku chorób skórnych. Czasami potrzebne są zabiegi kosmetyczne, pozwalające usunąć przebarwienia i znamiona. Skóra jest wrażliwym obszarem w naszym ciele, dlatego trzeba o nią dbać.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here