Kortyzol – co musisz o nim wiedzieć?

0
1737
Kortyzol

Kortyzol to bardzo istotny hormon, który znacząco wpływa na codzienne funkcjonowanie twojego organizmu.

Poznaj tajemnicę „hormonu stresu”, dowiedz się, dlaczego tak jest określany i czy nazwa ta w rzeczywistości odzwierciedla jego działanie.

Kortyzol – czyli co?

W życiu nie musimy zdawać sobie sprawy ze wszystkich reakcji i mechanizmów, które zachodzą w organizmie człowieka. Ważne jest to, że działają sprawnie i spełniają swoją funkcję. O części z nich warto jednak dowiedzieć się więcej, aby lepiej poznać sposoby Matki Natury np. na radzenie sobie ze stresem.

W tym celu służy właśnie wspomniany już kortyzol, często też określa się go jako hormon stresu. Druga nazwa nie jest oczywiście naukowa, często jednak obu używa się zamiennie, choć… określenie to w rzeczywistości nie do końca pasuje do tego, na co kortyzol faktycznie wpływa.

Mechanizm działania kortyzolu przedstawia się następująco – w chwili podwyższonego stresu, np. podczas nieprzyjemnej sytuacji w pracy, na trudnym egzaminie itp., w organizmie dochodzi do zwiększonego wydzielania kortyzolu. Dochodzi do tego na zasadzie mechanizmu obronnego, ma on za zadanie ułatwić zwalczenie stresu oraz przystosowanie organizmu do jego obecności.

Poziom kortyzolu w organizmie jest najwyższy o poranku, a wraz z kolejnymi godzinami aktywności stopniowo maleje. Wyjątkiem jest oczywiście moment, w którym zostaniesz narażony na działanie stresora.

To nie wszystko – wpływ kortyzolu na człowieka jest znacznie szerszy, niż można się spodziewać, otóż zwiększa on wydzielanie m.in. adrenaliny i noradrenaliny. One również odpowiadają za pobudzenie organizmu w chwilach zagrożenia lub stresu, więc również są zaliczane do hormonów, które odpowiadają poniekąd za naturalne mechanizmy obronne w ciele człowieka.

Kortyzol stymuluje organizm do wejścia „na wyższe obroty” w chwili stresu, co z kolei przyspiesza osiągnięcie równowagi i harmonii, są to działania niezbędne dla właściwego funkcjonowania każdego z nas. Wielu badaczy zauważa, że z tego powodu kortyzol powinien być określany np. jako hormon działania.

O stresie słów kilka

Produkcja kortyzolu to jeden z mechanizmów wspomagających walkę ze stresem, który może przecież wywołać takie dolegliwości jak mdłości, zawroty głowy, kłopoty z koncentracją, gorsze samopoczucie czy obniżona samoocena. Warto jednak wdrożyć kilka dodatkowych elementów, które również pomogą ci pozbyć się stresu.

Bardzo ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w składniki odżywcze i witaminy. Zaleca się też regularną aktywność fizyczną – nie musi być ona intensywna, w zupełności wystarczą nawet 30-minutowe spacery co 2 dni. I wreszcie sen, czyli najlepsza regeneracja dla twojego organizmu. Zadbaj zarówno o długość, jak i jakość snu, aby o poranku budzić się wypoczętym i w doskonałym nastroju. Dzięki temu zyskasz więcej energii do poradzenia sobie ze stresem.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here