Jak sprawdzić numer IMEI?

0
1562
Jak sprawdzić numer IMEI?

W czasach, w których elektronika otacza nas w każdej dziedzinie życia posiadamy niezliczoną ilość sprzętów, a ogrom wszystkich urządzeń, które przeszły nam przez ręce może być zatrważająca. Każde z nich niezależnie od tego do czego służą posiadają swoje numery identyfikacyjne. W zależności od rodzaju możemy wyróżnić symbole dotyczące jedynie modelu i danej konfiguracji tego sprzętu ale w przypadku telefonów, smartfonów czy też tabletów znajdziemy też niezwykle ważny numer IMEI. Jeśli nasza komórka leży w domu i nie używamy jej nie będziemy potrzebować tego typu danych. Co więcej numer ten nie jest też potrzebny bardzo często przez cały okres użytkowania takiego urządzenia, a niezwykle często właściciele nie wiedzą o istnieniu takiej numeracji.

Czym w zasadzie jest taki numer i do czego on służy?

International Mobile Equipment Identity czyli IMEI to najprościej mówiąc unikatowy numer przypisany do urządzenia posiadającego kartę SIM. Każdy taki sprzęt posiada własny numer, który pomaga w jego identyfikacji i ogarnia cyfrowy bałagan ogromnych ilości urządzeń elektronicznych. W ten sposób oznaczony będzie między innymi smartfon, smarwatch ale też router czy modem, w których umieszcza się kartę SIM. Nie każdy jednak wie jak sprawdzić numer imei w razie potrzeby.

Jak sprawdzić numer IMEI?

Jak sprawdzić numer IMEI?Najprostszym sposobem jest sprawdzić na oryginalnym pudełku otrzymanym przy zakupie. Producenci umieszczają go w widocznym miejscu często również dołączając naklejki ze wspomnianym kodem. Numer może się także znajdować na umowie kupna lub ubezpieczenia na przykład smartfona co może ułatwić dostęp jeśli zbieramy papiery, a nie mamy już pudełka. Niektórzy producenci mają w zwyczaju naklejać numer na tył telefonu i tak bywa w przypadku największej chińskiej firmy. Jeśli natomiast mowa o szukaniu numeru imei routera warto (przed przekopywaniem mieszkania aby znaleźć pudełko) zerknąć na jego tył, tam bardzo często razem z fabrycznym hasłem i loginem się on znajduje.

Kod abonencki

Ostatnim sposobem, który pozwoli nam na poznanie naszego własnego unikalnego ciągu znaków jest wpisanie kodu abonenckiego, który dla wszystkich urządzeń taki sam. Taki kod rozpoczęty i zakończony kratką wywoła specjalną komendę, która wyświetli nasze IMEI. Tylko do czego to może nam służyć i w jakim celu musimy czasem przejrzeć całe mieszkanie w poszukiwaniach jednego pudełka czy papierów. Do czego nam taki numer?

Bardzo często w czasach gdy sieci nakładały na sprzedawane telefony własne wersje oprogramowania dorzucał nam dodatkowo blokadę sim zwaną simlock. Taka blokada uniemożliwia korzystanie z urządzenia przy użyciu karty SIM innej niż ta, poprzez którą zakupiliśmy sprzęt. Problem był na tyle duży, że internet zaczęły wypełniać strony, dzięki którym generował się kod do zdjęcia blokady. Wszystko czego potrzeba było to nazwa sieci oraz właśnie numer IMEI. Możliwe, że trudno to sobie wyobrazić w obecnych czasach ale kiedyś tak właśnie sieci zapobiegały migracji klientów do innych operatorów. Nie miało to jednak na tyle dużej wagi jak najważniejsze chyba zastosowanie numeru identyfikacyjnego czyli kradzież lub zgubienie telefonu i innych sprzętów mobilnych. Za każdym razem kiedy urządzenie wymaga śledzenia przez organy w celu jego odnalezienia podajemy przecież ten właśnie numer wtedy skradziony telefon łatwiej namierzyć podczas sprzedaży, a znaleziony bez problemu oddać w ręce właściciela. Dzięki temu możemy zgłosić również kradzież na policję oraz do operatora, który po oficjalnym potwierdzeniu, że sprzęt jest nasz ma możliwość zablokowania go do momentu odzyskania zguby, bo na szczęście taka usługa jest odwracalna. Czy istnieje inne zastosowanie?

Jak sprawdzić numer IMEI?Tak, we wcześniej wspomnianym ubezpieczeniu urządzenia przez firmy ubezpieczeniowe numer imei pozwala na identyfikację i odrzucenie ewentualnych prób wyłudzenia odszkodowania czy naprawy w jego ramach przy użyciu innego sprzętu niż ten, który widnieje na umowie z ubezpieczycielem. Numer imei to znakomity sposób a firm, choć dla użytkowników raczej średnio potrzebny i może stanowić najwyżej ciekawostkę w tym temacie.

Trudno powiedzieć, że numer IMEI jest nowym odkryciem ale też występuje już od końca XX wieku i przez ten czas zdążył już przejść pewne modyfikacje dlatego starsze modele mogą mieć jego inny rodzaj niż te nowsze ale z pewnością pomoże we wszystkim na takim samym poziomie. W tym momencie numer składa się z części, która wskazuję nam kraj homologacji oraz unikalny numer dla każdego urzadzenia. Na naklejkach z numerem oprócz niego samego znajdziemy również kod kreskowy. W starszych urzadzeniach na przykład telefonach komórkowych, które mają wymienną baterię numer ten mogliśmy znaleźć pod nią jednak po rewolucji telefonów i braku dostępu do środka trzeba znaleźć go według innych sposobów.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here