Jak odpowietrzyć podłogówkę

0
1792
Jak odpowietrzyć podłogówkę

Już na etapie tworzenia planu budynku pojawia się bardzo ważny element jakim jest ogrzewanie pomieszczeń. Istnieje wiele rodzajów źródeł ogrzewania oraz paliw, które są w nich zużywane, jednak dla użytkownika najważniejszymi warunkami ergonomicznego ogrzewania są odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniach, a więc komfort termiczny użytkownika, ale także estetyka. Sporo osób decyduje się na całkowite ukrycie źródeł emisji ciepła. Doskonałą metodą jest zastosowanie ogrzewania płaskiego podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe płaskie jest w ostatnim czasie najczęściej wybieranym sposobem ogrzewania. Każda instalacja ogrzewania wymaga pewnego nakładu pracy podczas eksploatacji. Jedną z „potrzeb” instalacji ogrzewania jest jej odpowietrzanie. Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Jak odpowietrzyć podłogówkęNa początku należy stwierdzić czy istnieje potrzeba odpowietrzenia instalacji ogrzewania podłogowego. Podstawową sytuacją, w której należy wykonać ten proces jest spadek wydajności ogrzewania, czyli niedogrzanie pomieszczeń z instalacją ogrzewania podłogowego. Kolejnym spostrzeżeniem, które może uświadomić potrzebę odpowietrzenia podłogówki są występujące szumy i inne zjawiska dźwiękowe.

Jak odpowietrzyć podłogówkę? Nowoczesne instalacje ogrzewania podłogowego najczęściej wyposażane są w automatyczne zawory odpowietrzające, dzięki czemu proces odpowietrzania jest ułatwiony.
Należy pamiętać, że każdą pętlę ogrzewania podłogowego trzeba odpowietrzać oddzielnie.
Przed właściwym krokiem odpowietrzania należy uruchomić pompę na najwyższym z występujących biegów, wybrać pętlę, która będzie odpowietrzana w pierwszej kolejności i zamknąć wszystkie zawory powrotne dla pozostałych pętli, a następnie otworzyć zawór odpowiedzialny za dopływ wody. W tym stanie należy pozostawić instalację na około 10 minut. Na instalacji mogą pojawiać się krople wody, co nie jest powodem do obaw. Po upływie tego czasu proces należy powtarzać dla pozostałych pętli występujących w instalacji podłogowej.

Odpowietrzanie pozostałych elementów instalacji

W przypadku, gdy w danej instalacji domowej występują inne rodzaje ogrzewania niż podłogowe, np. tradycyjne grzejniki płytowe czy łazienkowe powinno się również odpowietrzyć pozostałe elementy instalacji. Należy również zaznaczyć, że odpowietrzenie instalacji jest konieczne od razu po jej zamontowaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here