Płytki elewacyjne – piękne wykończenie domu

0
686
Płytki elewacyjne

Płytki dedykowane do stosowania na elewacjach domów to właśnie płytki elewacyjne. Najczęściej są to produkty z klinkieru, niekiedy także kamienia i innych wysoce wytrzymałych materiałów. Poniżej przybliżamy ten temat oraz podpowiadamy na co zwrócić uwagę w czasie zakupów, by wybrane przez Ciebie płytki elewacyjne okazały się nie tylko estetyczne, ale i wytrzymałe. 

Płytki elewacyjne – urozmaicenie tynkowanej elewacji 

Najczęściej fasada domów pokryta jest tynkową elewacją. Można w tym celu wykorzystać różne formy okładzin dedykowanych na zewnątrz. Wśród tych zyskujących na popularności znajdują się płytki elewacyjne. Dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach, kolorach oraz stylach wykończenia. Z pewnością znajdziesz także zestaw płytek pasujących do Twojego domu. 

Powierzchnia płytek jest zwykle ułożona na cokołach, co pozwoli zachować je w dobrym stanie. Oczywiście nie wszyscy decydują się na wybór cokołów, a pozbawione ich ściany również można wykończyć, korzystając z płytek. Najczęściej decydujemy się by pokryć nimi ścianę otaczającą wejście do domu. Sprzyja to estetyce budynku, jak i stanowi dobre zabezpieczenie od jego strony frontowej. 

Zaletą wyboru płytek elewacyjnych jest fakt, że są cieńsze i lżejsze niż obmurówka. W ten sposób odciążysz ściany oraz będziesz przeciwdziałał ich wyginaniu wraz ze starzeniem się materiału. Płytki elewacyjne mają zazwyczaj grubość w przedziale 8-20 mm, co pozwala na ich używanie nawet w przypadku budynków wyjątkowo starych, wymagających remontu. 

Rodzaje płytek na elewację 

Klinkier to najczęściej wykorzystywany materiał w produkcji płytek na elewację. Wykonane z niego kafelki przypominają kolorystyką oraz formatem standardowe cegły. Jeśli obłożysz nimi budynek, będzie wyglądał bardziej szlachetnie niż dotychczas. Zaletą klinkieru jest wysoka odporność na uszkodzenia oraz trwałość. Najczęściej wybierane są odcienie czerwieni, żółci lub delikatnego brązu. Masz do wyboru także różne typy powierzchni – płytki pokryte nietypowymi przebarwieniami, postarzane, posypane odblaskowymi pyłkami, płytki ze wżerami. 

Typowa płytka klinkierowa ma rozmiar (od strony frontowej) 6,5 x 20 cm. Jest to rozmiar zbliżony do typowej polskiej cegły. Znajdziesz także płytki klinkierowe importowane, dostępne w nieco większym formacie. Mogą być to produkty belgijskie, niemieckie lub holenderskie. 

Oprócz klinkieru wykorzystuje się także kamień elewacyjny. Wykonane z niego płytki mogą mieć mniej standardowe kształty i rozmiary. Ich powierzchnia może być szlifowana, płomieniowana lub piaskowana, co pozwala odnaleźć zestaw idealnie pasujący do Twoich zamiarów aranżacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem jest też wybór płytek kamiennych boniowanych, czyli ukształtowanych skośnie, których centralna część jest wypukła, a krawędzie wklęsłe. 

Płytki kamienne mogą być wykonane z granitu, łupka, piaskowca, marmuru, bazaltu. Każdy z tych materiałów ma niepowtarzalny charakter estetyczny – będzie prezentować unikatowe wzory, których struktury mienią się w różnych barwach. Płytki elewacyjne granitowe są dostępne w odcieniach jasnych i pastelowych, piaskowe to przede wszystkim odcienie beżu, a łupki są szare lub czarne. Płytki marmurowe posiadają natomiast charakterystyczne żyłki o różnych odcieniach kolorystycznych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here