Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej

0
1730
Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej

Studiować może każdy, ukończenie studiów zaś to nie lada wyzwanie. Produktem ukończenia nie jest bowiem sam kwit przedstawiający ukończenie studiów pierwszego czy drugiego stopnia, ale napisanie, oddanie i obrona pracy licencjackiej lub magisterskiej, w zależności od stopnia studiów. Dziś o tym pierwszym. Choć między obiema pracami różnice są nieliczne.

Jak przygotować się do pisania pracy licencjackiej?

Jak napisać wstęp do pracy licencjackiejGrunt to wybrać dobry temat. Temat, który uda się wyczerpać w takiej ilości stron, która zadowoli nie tylko nas, ale i naszego promotora i recenzenta. Standardowa praca licencjacka powinna mieć około 60 stron, nie ma tutaj jednak jednego obowiązującego kanonu, wszystko zależy od uczelni i kierunku studiów. Bywają prace, gdzie całość mieściła się nawet w 20 pełnych stronach.

Po wyborze tematu warto zastanowić się nad literaturą. Duża ilość książek i różne spojrzenie autorów przydaje się do tworzenia szerszego spektrum na dany temat i tym samym ciekawszego i bardziej oryginalnego podejścia do tematu. Ważne są również przypisy, na każdej stronie powinny być co najmniej dwa, tak by widoczne było, że nie piszemy od siebie, ale czerpiemy wiedzę z potwierdzonych wcześniej źródeł.

Często praca licencjacka składa się z dwóch części – części teoretycznej i części praktycznej. Ta druga nie ma miejsca w przypadku prac czysto humanistycznych, gdzie nie ma miejsca na badania czy ankiety. Wystarczy wówczas czysta teoria, bez zbędnych tabelek i analiz danych.

Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej?

Po przygotowaniu całej pracy należy skupić się na dwóch jej końcowych częściach. Mowa oczywiście o wstępie i zakończeniu pracy. O ile w zakończeniu zwykle przedstawiamy wnioski, do których doszliśmy w trakcie pisania, o tyle sam wstęp często sprawia studentom wiele problemów. Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej, żeby brzmiał dobrze i miał jakiś sens?

Po pierwsze powinien maksymalnie mieścić się na dwóch stronach. Cała praca jest bowiem przedstawiona dalej. Po drugie umieścić w nim należy ogólne podejście do tematu – pierwszy akapit, a potem w kolejnych opisać krótko, co tak naprawdę mieści się w naszej pracy licencjackiej w poszczególnych rozdziałach. Umieścić należy również hipotezy, wymagające udowodnienia lub obalenia po wyczerpaniu tematu. Wnioski z hipotez umieszczone zaś zostają już w zakończeniu do pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here