Dlaczego odwodnienie u dziecka może być groźne?

0
2232
Dlaczego odwodnienie u dziecka może być groźne

Organizm w dużej mierze składa się z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania narządów oraz niezakłóconego przebiegu wielu procesów fizjologicznych. Jej niedobór określany mianem odwodnienia jest stanem bardzo niebezpiecznym, który zagraża zdrowiu i życiu.

Do odwodnienia może dojść zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci, w przypadku których jest ono wyjątkowo groźne. Jakie są objawy odwodnienia u dziecka i dlaczego stanowią tak duże zagrożenie?

Objawy odwodnienia u dziecka – poznaj najważniejsze symptomy

Odwodnienie to zjawisko dość powszechnie występujące latem, na które szczególnie narażone są dzieci. Do odwodnienia może dojść na skutek przyjmowania zbyt małej ilości płynów połączonego z nadmiernym poceniem się, jak również w wyniku długotrwałych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak biegunka oraz wymioty – u małego dziecka do odwodnienia może dojść zaledwie po kilku godzinach od momentu wystąpienia dolegliwości jelitowych.

Nie zawsze odwodnienie stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jeżeli występuje w lekkiej postaci, wówczas wystarczy podawać dziecku duże ilości płynów, ewentualnie uzupełnione o specjalne preparaty nawadniające, zawierające wysokie stężenie elektrolitów. W przypadku umiarkowanego oraz ciężkiego odwodnienia konieczna jest hospitalizacja oraz dożylne nawadnianie organizmu. Warto podkreślić, iż ciężkie odwodnienie jest stanem bezpośrednio zagrażającym życiu dziecka. Aby nie dopuścić do jego rozwoju, warto bacznie obserwować dziecko w czasie wysokich temperatur, tym bardziej, jeśli zmaga się ono z dość powszechnie występującym latem zatruciem pokarmowym j jego następstwami. W przypadku zauważenia symptomów, które mogłyby wskazywać na postępujące odwodnienie, należy jak najszybciej zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Najczęstsze objawy odwodnienia u dziecka:

  • zmiana zachowania dziecka (rozdrażnienie, płaczliwość, senność, apatia),
  • zmiana w zakresie częstotliwości i ilości oddawanego moczu,
  • wzmożone pragnienie,
  • suchość ust oraz śluzówek,
  • zaburzenia świadomości.

Objawy odwodnienia u dziecka – nie bagatelizuj!

Woda jest bardzo ważnym składnikiem organizmu. Jej niedobór może prowadzić do zaburzenia pracy narządów i wynikającego z niego zaburzenia funkcji życiowych, a nawet śmierci. Odwodnienie szczególnie niebezpieczne jest u dzieci, gdyż w ich przypadku proces odwodnienia postępuje bardzo szybko.

O odwodnieniu lekkim mówi się wtedy, kiedy ubytek masy ciała u niemowląt nie przekracza 15%, u dzieci starszych zaś 9%. Na tym etapie u dziecka można zaobserwować zwiększone pragnienie oraz suchość śluzówek. Jest to stan, w którym uzupełnienie niedoborów płynów pozwoli przywrócić wewnętrzną równowagę organizmu.

O wiele bardziej niebezpieczne jest odwodnienie umiarkowane, w którego czasie u dziecka dochodzi do przyspieszenia akcji serca i znacznego osłabienia. W przypadku odwodnienia ciężkiego pojawiają się zaburzenia świadomości, drastycznie spada ciśnienie tętnicze krwi, a kolejne funkcje życiowe zostają wyłączane. To stan, który grozi śmiercią dziecka i wymaga natychmiastowej pomocy lekarza oraz leczenia ambulatoryjnego opartego na nawadnianiu dożylnym połączonym z przeprowadzanymi na bieżąco badaniami pozwalającymi zachować kontrolę stanu zdrowia dziecka.

Zarówno stopień odwodnienia, jak i najbardziej adekwatną do jego wysokości metodę nawadniania organizmu określa lekarz. Ważne, by jak najszybciej skonsultować z nim wystąpienia pierwszych objawów mogących świadczyć o tym, że u dziecka doszło do odwodnienia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here