Czarter jachtów – Mazury czy Bałtyk?

0
2035
Czarter jachtów – Mazury czy Bałtyk?

Jeszcze kilkanaście lat temu z żeglarstwem w Polsce kojarzone były głównie Mazury. Wraz z przystąpieniem jednak Polski do Unii Europejskiej i dostosowaniem przepisów, otworzyły się nowe możliwości związane z żeglowaniem po Morzu Bałtyckim. Czy warto właśnie tam wyczarterować jacht i czy rzeczywiście jest to takie proste?

Niezbędne uprawnienia i dokumenty

Wbrew pozorom nabycie umiejętności sterowanie jachtem nie jest wcale takie trudne. Żeby jednak wyczarterować jacht – zarówno na Mazurach, jak i nad Bałtykiem, konieczne jest przedstawienie przez przynajmniej jednego członka przyszłej załogi patentu będącego potwierdzeniem zdobytych umiejętności i uprawnieniem do sterowania jachtem. Obecnie żadna szanowana firma nie wyczarteruje jachtu osobie bez uprawnień – grozi to nie tylko potencjalnym uszkodzeniem jachtu, ale również narażałoby załogę statku na odpowiedzialność z tytułu braku stosownych uprawnień.

Kaucja

Czarterując jacht musimy się liczyć również z koniecznością uiszczenia kaucji obejmującej potencjalne uszkodzenia jachtu i koszty jego doprowadzenia do porządku, jeżeli sami o to nie zadbamy. W większości przypadków jest to kwota około 4 tysięcy złotych, jednak w przypadku droższych jachtów będzie to kwota odpowiednio wyższa. Jeżeli zwrócimy jacht w stanie zgodnym z protokołem zdawczo-odbiorczym z dnia jego wydania, cała kaucja zostanie nam zwrócona.

Mazury czy Morze Bałtyckie?

Gdzie jednak warto wyczarterować jacht? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każde miejsce ma swój urok i zarówno na Mazurach, jak i na Morzu Bałtyckim przyjemnie można spędzić czas żeglując. Warto jednak pamiętać, że czarter jachtów na Morzu Bałtyckim nie jest jeszcze tak rozwinięty jak ma to miejsce na Mazurach, a tym samym liczba portów na polskim wybrzeżu, gdzie możliwe jest rozpoczęcie i zakończenie rejsu, jest znacznie mniejsza niż na Mazurach. Z czasem z pewnością będzie się to zmieniało ze względu na rosnące zainteresowanie żeglowaniem po otwartym morzu.

Podsumowując, czarter jachtów jest obecnie coraz tańszy i nie powinniśmy się go obawiać. Wystarczy kilka podstawowych dokumentów i na najbliższych wakacjach możemy podziwiać polskie wybrzeże od strony Morza Bałtyckiego!

Czarter jachtów na Morzu Bałtyckim oferuje Agencja Żeglarska Kubryk

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here