Objawy refluksu przełyku

0
1157
Objawy refluksu przełyku

Refluks żołądkowo-przełykowy jest przypadłością, która związana jest z cofaniem się treści żołądkowej do przełyku. Dolegliwości często pojawiają się w momencie leżenia lub po spożyciu obfitego posiłku. O problemie może świadczyć między innymi zgaga lub pieczenie za mostkiem. Jakie są przyczyny i objawy tej choroby? W jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Skąd bierze się problem?

Najważniejszą przyczyną jest zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku, który znajduje się u wejścia do żołądka. Mięsień ten rozkurcza się podczas połykania, przez co pokarm ma możliwość przejścia do żołądka. Następnie szybko się kurczy i tym samym zapobiega cofaniu się pożywienia oraz soku żołądkowego do przełyku. Niestety w niektórych przypadkach nie działa on prawidłowo lub też jest niewydolny. Refluks przełyku występuje wiec wówczas, gdy kwaśne składniki soku żołądkowego wracają do przełyku.

Ryzyko refluksu mogą zwiększać między innymi:

– ciąża,
– przepuklina rozworu przełykowego,
– otyłość,
– dysfunkcje dolnego zwieracza przełyku,
– choroba alkoholowa,
-nieprawidłowości hormonalne.

Choroba może towarzyszyć również chorobom takim jak cukrzyca lub twardzina układowa. Do jej wystąpienia mogą przyczynić się niektóre leki, tabletki antykoncepcyjne lub środki stosowane w chorobach serca i nadciśnieniu.

Jakie są objawy refluksu przełyku?

Refluks przełyku objawia się zgagą, odbijaniem oraz uczuciem cofania się treści pokarmowej z żołądka. Osoby zmagające się z tą dolegliwością, bardzo często uskarżają się na pieczenie za mostkiem, ból w górnej części brzucha oraz kwaśne odbijanie. W niektórych przypadkach mogą wystąpić również bardziej nietypowe objawy, do których zaliczyć można między innymi chrypkę, ból w klatce piersiowej lub suchy kaszel.

W przypadku pojawienia się bardzo niepokojących symptomów, takich jak zaburzenia połykania lub ból przy połykaniu, a także krwawienie z przełyku i zmniejszenie masy ciała, należy niezwłocznie skorzystać z pomocy specjalisty.

W jaki sposób można sobie poradzić?

Przede wszystkim należy zmodyfikować swój dotychczasowy styl życia, a także zmienić nawyki żywieniowe. Posiłki powinny być niewielkie i spożywane częściej. Należy unikać tłustych pokarmów i gazowanych napojów. Zastosować można również dedykowane preparaty, takie jak Anesteloc Max. Środek ten wykazuje się dużą skutecznością, jest również w pełni bezpieczny dla pacjenta oraz charakteryzuje go długie działanie. Z uwagi na konieczność stosowania go wyłącznie raz na dobę, znacząco zwiększa się komfort przeprowadzanej terapii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here