Jak obniżyć cholesterol?

0
1861
Jak obniżyć cholesterol?

Kiedy nasze wyniki wskazują zbyt wysoki poziom złego cholesterolu, nie musimy od razu wpadać w panikę lub co gorsza pędzić po receptę na leki, które nam go obniżą. Bowiem istnieją sposoby, dzięki którym jesteśmy w stanie obniżyć jego poziom bez zażywania lekarstw. Nie jeden z nas zapyta: jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

Aby obniżyć poziom złego cholesterolu, należy zmienić nawyki żywieniowe oraz prowadzić bardziej czynny tryb życia. Należy jeść dużo warzyw i owoców, a także rośliny strączkowe, orzechy i ryby.

Oliwa z oliwek i olej rzepakowy

W diecie, która ma nam pomóc w walce ze złym cholesterolem, należy zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne, takie jak: olej słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy, oliwa z oliwek. Najbardziej korzystne jest ich spożywanie na surowo. Także olej lniany tłoczony na zimno pomaga obniżyć zły, a podwyższyć dobry cholesterol.

Ryby

Kwasy omega – 3, które zawarte są w rybach świetnie obniżają trójglicerydy oraz zły cholesterol, jednocześnie zwiększając poziom dobrego, w wyniku czego zmniejsza się ryzyko miażdżycy, chorób serca, udaru mózgu.

Jak obniżyć cholesterol?Warzywa i owoce

Czosnek – znany ze swych właściwości antybakteryjnych jako naturalny antybiotyk, okazuje się, że również świetnie obniża poziom cholesterolu. Wystarczy zjadać dwa ząbki dziennie. Jabłka, dzięki dużej zawartości błonnika, wymiatają z naszego organizmu wszystko co złe, także cholesterol. Także porzeczki, jagody, agrest, maliny, winogrona oraz marchewka i pietruszka są bogate w błonnik. Migdały i orzechy. Zawierają nienasycone kwasy, które obniżają cholesterol. Dodatkowo migdały to źródło magnezu, potasu i witaminy E. Fasola i rośliny strączkowe wyśmienicie obniżają cholesterol.

Płatki owsiane

Spożywanie błonnika w nich zawartego, oraz bioaktywnych związków – awentramidów, które chronią naczynia przez złogami tłuszczowymi – znacznie zmniejsza cholesterol. Owies to także źródło witaminy B1 i kwasu foliowego.

Aktywność fizyczna

Chroni przed otyłością, cukrzycą, chorobami serca. Gdy redukujemy tkankę tłuszczową, obniżamy jednocześnie cholesterol. Najważniejsza w ruchu jest systematyczność i regularność.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here