Jak dbać o siebie po zabiegu laparoskopii ginekologicznej

0
5868
Jak dbać o siebie po zabiegu laparoskopii ginekologicznej

Przyczyny z powodu których wykonuje się zabieg laparoskopii ginekologicznej bywają bardzo różne. Czasem jest to zwykła diagnostyka, a czasem bardzo zaawansowane czynności medyczne. Za taką formą leczenia przemawia zawsze jedna idea, mniejsza innowacyjność, a co za tym idzie szybszy powrót do zdrowia. Do tego konieczna jest również odpowiednia rekonwalescencja po laparoskopii ginekologicznej.

Kiedy wykonuje się zabieg laparoskopii

Laparoskopia ginekologiczna wykonywana jest zarówno w celach terapeutycznych jak i diagnostycznych. W diagnostyce stosuje się ją najczęściej w przypadku problemów z zajściem w ciążę oraz w przypadku bólów w obrębie miednicy. Zaletą tej metody jest nie tylko możliwość dokładnej oceny budowy narządów rodnych, ale również to, że w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości można je od razu usunąć lub naprawić.

Zabiegu laparoskopii uważa się za mało inwazyjny, zamiast otwierać całą jamę brzuszną wszystkie narzędzia wprowadza się do niewielkiego otworu przez specjalną rurkę. Pozwala to ograniczyć naruszenie narządów wewnętrznych do minimum. Długość trwania takiego zabiegu może być bardzo różna i wacha się od kilkunastu minut do nawet trzech godzin, gdy pomoc chirurgiczna jest bardziej rozległa.

Laparoskopia ginekologiczna zalecenia po zabiegu

Szczegółowe zalecenia po zabiegu laparoskopii przekazuje zawsze lekarz prowadzący i będą się one zawsze nieco różnić w zależności od skomplikowania zabiegu. Nie zmienia to faktu, że zaraz zabiegu pacjentka powinna się bardzo oszczędzać.

Nie oznacza to, że gdy wykonana została laparoskopia ginekologiczna zalecenia po zabiegu obejmować będą obowiązek leżenia w łóżku. Wręcz przeciwnie, zwykle już w dzień po zabiegu pacjentki powinny chodzić, może jeszcze nie na długie spacery, ale swobodnie po własnym mieszkaniu. Taki umiarkowany ruch po zabiegu jest bardzo wskazany ze względu na profilaktykę przeciwzakrzepową.

Ile trwa rekonwalescencja?

Rekonwalescencja po laparoskopii ginekologicznej w większości przypadków nie trwa długo, wszystko jednak zależy od tego jak bardzo skomplikowany zabieg został przeprowadzony. W przypadku diagnostyki pacjentki wypisywane są ze szpitala już tego samego dnia, ale przynajmniej przez pierwszy tydzień po zabiegu, jeżeli lekarz nie wskaże inaczej, powinny się bardzo oszczędzać.

W większości przypadków już po około tygodnia możliwy jest powrót do typowej aktywności. Przeciwskazaniem przez jakiś czas mogą być jednak sporty mocno angażujące brzuch podobnie jak noszenie ciężarów.

[Głosów:74    Średnia:2.5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLipotransfer
Następny artykułPrzeszczep dr Turowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here