Dlaczego warto wykonać badania przepływu żył?

0
688
Dlaczego warto wykonać badania przepływu żył

Nieprawidłowy stan żył i naczyń krwionośnych może świadczyć o poważnych schorzeniach. Dlatego też, jeśli ktoś nie jest już w bardzo młodym wieku, na jego nogach pojawiły się nieestetyczne żylaki lub uskarża się na bóle kończyn dolnych, powinien zdecydować się na badanie żył. Jest ono proste i nieskomplikowane, a pozwala zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości i podjąć efektywne leczenie. Celem badania USG jest wykluczenie patologii takich jak np. refluks żylny, przetoki, nieprawidłowe działanie zastawek żylnych czy niedrożność tętnic i żył. Wczesne wykrycie jest bardzo ważne, nie warto zatem odwlekać badania.

Badanie przepływu żył – u kogo jest wskazane?

Przede wszystkim, badanie takie wykonuje się u osób, u których występuje podejrzenie chorób żylnych. Czasem jednak choroby te nie dają oczywistych objawów. Tym, co powinno zaniepokoić jest częste drętwienie nóg, ich mrowienie, skurcze łydek, uczucie ciężkości kończyn dolnych, obrzęki nóg bądź powolne gojenie się ran.

Czy badanie żył boli?

Badanie przepływu żył jest całkowicie bezbolesne. Nie odczuwa się w związku z nim żadnego dyskomfortu. Nie wiąże się również z inwazyjnością. Na badanie trzeba stawić się w luźnych ubraniach, by można było swobodnie odsłonić nogi. Nie należy uprzednio w skórę nóg wcierać żadnych kremów i preparatów. Doppler żył jest również całkowicie bezpieczny.

Jak przebiegają badania żył?

Badania dopplerowskie kończyn dolnych polegają na działaniu fal ultradźwiękowych. Nogi pacjenta lub specjalną głowicę smaruje się pomocniczym żelem i przejeżdża się głowicą po skórze pacjenta. Badanie dotyczy obszaru od pachwin aż po kostki, czyli kończyn dolnych na całej ich długości. Badanie przeprowadzane jest zwykle w pozycji leżącej. Częstotliwość fal jest rejestrowana w sposób graficzny.

Czy Badania żył można przeprowadzać u ciężarnych?

Badanie żylne nie daje żadnych skutków ubocznych, w związku z tym nie istnieją najmniejsze przeciwskazania do jego wykonania. Dlatego też można spokojnie badać nawet kobiety w ciąży, niezależnie od trymestru. Jeśli ciężarna nie jest w ciąży zagrożonej i może samodzielnie przyjść na badanie, to nic nie stoi na przeszkodzie. To istotne, ponieważ wiele przyszłych mam właśnie w okresie ciąży odczuwa największe bóle w obrębie nóg i uskarża się na ich puchnięcie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here