Czy lepiej wybrać nóż myśliwski o stałym ostrzu, czy o składanym?

0
1434
nóż

Noże myśliwskie towarzyszą ludziom podczas polowań już od wielu tysięcy lat. Nic więc dziwnego, że w ciągu tak długiego okresu wykształciły się wśród nich liczne modele i rodzaje, różniące się między innymi rodzajem wykorzystanej stali, kształtem rękojeści, wielkością czy mocowaniem klingi. Rozpatrzmy dwa najbardziej popularne modele: noże o stałym i składanym ostrzu.

Klinga jest zawsze najważniejsza

Niezależnie od tego, czy będziesz wybierał nóż o składanej, czy o prostej, stałej klindze, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na to, z czego zostało wykonane ostrze. Jest ono bowiem najważniejszą częścią noża, która odpowiada za to, jak wygodnie będzie można się nim posługiwać i do ilu zadań posłuży.

Z tego względu należy wybrać nóż myśliwski o ostrzu o wysokiej twardości. Dzięki temu nie będzie się szybko tępił, a jak wiadomo – im ostrzejszy, tym lepszy. Warto zwrócić uwagę także na odporność mechaniczną, która zagwarantuje, że nie ulegnie on wyszczerbieniu. Kolejny istotny parametr to łatwość ostrzenia, która kozę odpowiadać za to, czy późniejsza dbałość o nóż będzie łatwiejsza, czy trudniejsza.

Przykładem stali, która idealnie spełnia wszystkie te warunki, jest stal węglowa o wysokiej jakości, czyli czystym składzie. Nic więc dziwnego, że chętnie wykonywane są z niej noże myśliwskie składane i o stałym ostrzu.

Noże o stałym ostrzu

Najbardziej klasycznym modelem noży myśliwskich są te o stałym ostrzu. Znane są już od tysięcy lat i cechują się bardzo dużą wytrzymałością oraz niezawodnością. Ze względu na brak łączeń i mechanizmów mogą być wykorzystywane nawet do najtrudniejszych prac, w których używana jest duża siła. Wspomagają myśliwych na każdym kroku, a dodatkowo są łatwe do czyszczenia. Ich waga, zazwyczaj większa w porównaniu do noży o składanym ostrzu, może być w wielu sytuacjach zaletą, ułatwiając wykonywanie różnych zadań. 

Niestety, noże myśliwskie o stałym ostrzu wymagają noszenia w pochwie i mają duże rozmiary. Nie nadają się na podręczny przedmiot, który schowamy w kieszeni, gdyż po prostu się do niej nie zmieszczą. Należy wziąć to pod uwagę i zaopatrzyć się w specjalną pochwę do nich, którą możemy umieścić na przykład przy pasie.

Noże składane

Alternatywą dla noży o stałej klindze są noże składane, które dzięki możliwości schowania ostrza w specjalnie przygotowanej rękojeści mają mniejsze rozmiary i nie wymagają używania do nich pochwy. Często są lżejsze i mogą być noszone w dowolnym miejscu, na przykład w kieszeni spodni lub przypięte na klips, który dodano do ich rękojeści. Dzięki temu są niezwykle poręczne w każdej sytuacji i mogą być zawsze pod ręką.

Niestety, taka budowa idzie w parze z nieco mniejszą wytrzymałością mechaniczną. Nóż składany łatwiej może ulec złamaniu w miejscu łączenia, co niestety oznacza koniec jego funkcjonalności. Dlatego preferowane są do lżejszych prac, w których nie wymagana jest zbyt duża siła i w których nie będą ulegać ogromnym naciskom.

Noże składane mogą być też narzędziami wielofunkcyjnymi, w których oprócz klasycznej klingi znajdują się inne, poręczne narzędzia. To rozwiązanie sprawdzi się w szczególności, jeśli mają być wykorzystywane nie tylko podczas polowań, ale również innych wypraw czy zadań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here