Żylaki kończyn dolnych

0
1350
Żylaki kończyn dolnych

Prawdopodobnie wielu z nas widziało grube, ciemne żyły na nogach. Są to żylaki, a tak właściwie choroba o nieco trudniejszej nazwie, czyli przewlekła niewydolność żylna. Nadal nie mówi to zbyt wiele? Więc czytając ten tekst z całą pewnością pojawiło ci się w głowie pytanie czym są i jak powstają żylaki kończyn dolnych. Najpierw przejdźmy do przyczyn ich powstawania.

Pomimo, iż jesteśmy ze wszystkich stron wręcz bombardowani reklamami, zachęcającymi do zdrowego trybu życia, promującymi codzienną aktywność fizyczną jak i zmienienie swojej diety, mało kto ma to na uwadze i wprowadza w życie. A właśnie między innymi przez to niektóre osoby później zmagają się z żylakami, ale otyłość i niezbyt zdrowy tryb życia nie są jedyną przyczyną ich powstawania. Mogą wystąpić również na wskutek częstego wystawiania nogi na zbyt wysokie temperatury, na przykład gdy pracujemy w gorącym miejscu, lub regularnie odwiedzamy saunę. Przepracowywanie się też nie jest najlepszym pomysłem i jak najbardziej służy ich rozwojowi. Wady postawy takie jak płaskostopie również sprzyja ich występowaniu. Mogą również się pojawić podczas ciąży lub w momencie, gdy już ją zakończymy, czyli po porodzie.

ABC żylaków

Żylaki zdecydowanie częściej występują u kobiet oraz osób starszych. Podstawową formą walki z żylakami jest stosowanie różnych maści, zakładanie specjalnie do tego przeznaczonych pończoch oraz unikanie obcisłej odzieży na dolnych partiach ciała. Jeśli powyżej wymienione sposoby nie przynoszą większych efektów, należy skontaktować się z lekarzem i z nim zastanowić się co dalej. Jedną z pierwszych opcji będzie przeprowadzenie leczenia farmakologicznego, które to po przez stosowanie doustnych środków będzie miało na celu uszczelnianie naczyń. Na pewno pocieszające jest to, że leki przeważnie wykonane są ze składników pochodzenia naturalnego. Jeśli podana metoda również nie zadziała, niezbędna będzie operacja chirurgiczna, której są co najmniej trzy odmiany. Pierwszą jest obliteracja polegająca na wstrzyknięciu środka chemicznego, który następnie sprawi, że żyła obkurczy się. Drugim sposobem jest wycięcie żylaków laserem. Jest to trwałe i skuteczne usunięcie problemu. Kriostripping to ostatnia metoda. Zabieg polega na dwukrotnym zamrożeniu tkanek, a następnie ich destrukcji.

Aby problem nie powrócił do nas w przyszłości, należy zadbać o wyeliminowanie wcześniej wymienionych przyczyn. Czyli zmienić swój tryb życia na bardziej zdrowy, nie przesadzać z gorącymi kąpielami oraz co chyba najważniejsze nie nadużywać nóg przy ciężkiej pracy. Unikanie obcisłej odzieży również będzie bardzo pomocne.

Kończąc temat należy wspomnieć o źródłach wiedzy na temat tej choroby. Pierwszym i dostępnym dla każdego, które przychodzi nam do głowy to oczywiście internet. Można znaleźć wiele artykułów o żylakach, czy nawet znaleźć stronę tylko i wyłącznie im poświęconą. Jedną z takich stron jest wrosinski.pl, gdzie znajduje się wiele wartościowych i wartych uwagi informacji dogłębnie wyczerpujących temat.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here