Sprawdź czy masz astygmatyzm – szybki test

0
2273
Sprawdź czy masz astygmatyzm - szybki test

Astygmatyzm to powszechna wada wzroku, która polega na nieostrym widzeniu obiektów z różnej odległości. Wynika ona z nieprawidłowego kształtu rogówki bądź soczewki, która nie jest wystarczająco „kulista”. Wpadające do oka światło nie może skupić się na siatkówce, w efekcie czego powstaje rozmyty obraz. Jeśli podejrzewasz, że masz astygmatyzm – możesz wykonać szybki test.

Test na astygmatyzm

Przed wykonaniem testu warto przypomnieć, że nic nie jest w stanie zastąpić wizyty u okulisty i profesjonalnej diagnozy. Jeśli podejrzewasz u siebie astygmatyzm, dobrze jest wykonać szybki test, który może upewnić Cię w Twoich obawach. Zacznij od nałożenia okularów lub soczewek kontaktowych, jeśli je nosisz. Następnie usiądź w odległości ok. 35 cm od ekranu komputera i popatrz na obrazek. Zakryj dłonią jedno oko. Jak przedstawiają się linie na obrazku? Czy są tak samo widoczne i ostre? Następnie zadaj sobie te pytania raz jeszcze, zakrywając drugie oko. Szybki test zrobisz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/astygmatyzm

Jeśli linie były ostro skoncentrowane i jednakowo ciemne, z dużym prawdopodobieństwem problem astygmatyzmu Cię nie dotyczy. Jeśli jednak niektóre linie wydały Ci się ostre i ciemne, a inne zamazane i jaśniejsze, nie ma co zwlekać z wizytą u okulisty.

Korygowanie astygmatyzmu

Diagnoza astygmatyzmu, choć może być dla niektórych przygnębiająca, jest także drogą do skorygowania wady. W tym celu stosuje się szkła cylindryczne. Masz jednak wybór, czy sięgniesz po okulary, czy może soczewki kontaktowe. Wielu ludzi korzysta z obu wariantów. Soczewki mają jednak pewną przewagę nad okularami: można w nich uprawiać sporty, nie są one też wrażliwe na czynniki atmosferyczne (tj. nie parują bądź nie osiądą na nich krople deszczu). Na jeszcze więcej zalet można liczyć w przypadku soczewek marki Acuvue, które zawierają składnik nawilżający, a także chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wyposażone są one też w unikalną technologię ASD, która zawiera 4 strefy stabilizacji i współpracują z naturalnymi ruchami powiek.

W niektórych przypadkach pacjentom zaleca się zabieg chirurgiczny lub laserowy, który pozwala pozbyć się całkowicie astygmatyzmu. Każdy przypadek jest jednak traktowany indywidualnie i wymaga konsultacji ze specjalistą.

Podejrzewasz u siebie astygmatyzm? Możesz wykonać nasz szybki test, choć najlepiej zgłosić się do okulisty. Pamiętaj, że astygmatyzm często występuje rodzinnie. Jeśli ktoś bliski ma tę wadę, musisz mieć się na baczności. Na szczęście astygmatyzm można z powodzeniem korygować i prowadzić aktywny styl życia, włączając w to uprawnianie sportów.

[Głosów:3    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here