Neurochirurgia Katowice – najważniejsze informacje

0
1936
Neurochirurgia Katowice - najważniejsze informacje

Dzisiaj często spotykamy się ze sformułowaniem, że u kogoś była potrzebna konsultacja neurochirurgiczna, ktoś inny wymagał neurochirurga Katowice a jeszcze ktoś inny zastanawiał się, czy ze swoim problemem nie zgłosić się do neurochirurga Katowice. Lecz w zasadzie – kim jest neurochirurg Katowice? Kiedy jest nam potrzebna konsultacja neurochirurgiczna? Na te pytania odpowiemy poniżej…

Kim jest neurochirurg Katowice?

Na początek warto w ogóle powiedzieć, kto to jest ten neurochirurg i czym taka neurochirurgia Katowice się zajmuje. Otóż neurochirurg to ogólnie rzecz ujmując lekarz specjalizujący się w neurochirurgii.

A czym z kolei zajmuje się neurochirurgia? Jest to specjalizacja zabiegowa – oznacza to, że wykonywane są tu zabiegi i operacje. Neurochirurgia zajmuje się przede wszystkim strukturami układu nerwowego – mózgowiem, rdzeniem kręgowym i nerwami obwodowymi.

Neurochirurgia Katowice a neurologia

No właśnie – czy jest jakaś różnica między tymi dwoma specjalizacjami. Otóż w zasadzie obszar zainteresowań jest podobny, jednak różni je jedna, bardzo ważna sprawa. Przede wszystkim bowiem neurochirurgia Katowice zajmuje się operacjami i zabiegami, czego neurologia nie może zrobić.

Mówiąc zatem naprawdę bardzo skrótowo – zasadniczo obydwie specjalizacje dotykają tematyki układu nerwowego. Niemniej jednak neurochirurdzy leczą przede wszystkim poprzez skalpel – czyli jeśli da się coś wyciąć, odbarczyć itp. to ich pomoc będzie nieoceniona.

Kiedy jest potrzebna konsultacja neurochirurgiczna?

W jakich przypadkach przydaje się konsultacja neurochirurgiczna? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że do neurochirurga potrzebne jest skierowanie, zatem państwowo nie pójdziemy od tak z marszu.

Zasadniczo jednak przede wszystkim do neurochirurgów trafiają pacjenci po złamaniach czaszki czy kręgosłupa albo jakiś urazach w tych okolicach. Dalej często także zgłaszają się pacjenci z przepuklinami z obrębie kręgosłupa czy też z uciskiem na poszczególne nerwy albo z rwą kulszową. Oczywiście pacjentami neurochirurgii są także osoby z guzami mózgu.

Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że jest potrzebna konsultacja neurochirurgiczna? Przede wszystkim nagłe bóle głowy, drętwienia w obrębie nerwów, paraliż kończyn. O nowotworze w mózgu mogą także świadczyć zaniki wzroku, mroczki przed oczami, częste zawroty głowy. Zawsze należy takie objawy skonsultować najpierw z lekarzem rodzinnym, który określi, co może się dziać i czyja konsultacja jest potrzebna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here