Najważniejsze fakty o alkoholizmie

0
1240
Najważniejsze fakty o alkoholizmie

Alkoholizm jest bardzo poważnym uzależnieniem, a nawet i chorobą. Powoduje on problemy rodzinne, ale też trudności w życiu zawodowym i rozwijaniu kariery. Przyczyn alkoholizmu może być bardzo wiele. Od wielkiego stresu, po popadnięcie w imprezy i złe towarzystwo, które wciąga nas w nałóg i uzależnienie.

Alkoholizm – czyli zmora człowieka

Alkohol odbiera nam możliwość decydowania o sobie, odbiera nam logiczne myślenie, które przy używkach jest przecież tak ważne. W ostatnim czasie nałóg ten dotyka coraz większej części społeczeństwa. Może być on też spowodowany bezrobociem i poddaniem się w walce o siebie i swoje życie. Dużo osób mających problem z alkoholem cierpi również często na jakieś zaburzenia psychiczne takie jak na przykład stany lękowe, czy depresja. Objawy alkoholizmu możemy zauważyć na co dzień.

Fazy alkoholizmu możemy podzielić na cztery: prealkoholowa, ostrzegawcza, krytyczna i przewlekła. Faza prealkoholowa jest niewinna. Jest to picie towarzyskie, imprezy i zabawa. Może trwać od kilku miesięcy do około dwóch lat. Dla osób w tej fazie alkohol jest odskocznią od życia codziennego, od rzeczywistości, w której żyją.

Drugim etapem jest tak zwana faza ostrzegawcza. Charakteryzują ją dziwne i niespotykane dotąd wyrzuty sumienia, coraz częstsze luki w pamięci po spożyciu alkoholu. W tej fazie zwiększa się nam również tolerancja na alkohol. Możemy wypić go więcej, niż kiedyś. Ten etap trwa najczęściej do od kilku miesięcy do pięciu lat.

Kolejną z faz jest faza krytyczna. Charakteryzuję ją utrata kontroli nad piciem alkoholu. Każdy kieliszek, czy kufel ciągnie nas do wypicia kolejnego i jeszcze kolejnego. W tej fazie alkoholicy podejmują liczne próby czasowej abstynencji, lecz nadaremnie. Nieudane próby kontroli stanowią początek wchodzenia w alkoholizm. W fazie tej alkoholicy mają problemy rodzinne, zrywają więzi rodzinne i towarzyskie. Ostatnią fazą jest faza przewlekła. Na tym etapie tolerancja na alkohol gwałtownie spada. Człowiek uzależniony upija się natychmiast bez zależności, ile wypije.

Alkoholik sięga po wszystko co zawiera alkohol etylowy. W tej fazie, nawet gdy alkoholik jest w miarę trzeźwy to nie potrafi nic zrobić, ponieważ trzęsą mu się ręce, ma lęki, w skrajnych przypadkach nawet zwidy. W jego organizmie pojawiają się trwałe i głębokie zmiany.

Najważniejsze fakty o alkoholizmie to jego skutki. Są nimi psychicznie i fizyczne, głębokie i trwałe uszkodzenia organizmu, próby samobójcze lub samobójstwa, rozpady więzi rodzinnych i towarzyskich i wykluczenie się z życia zawodowego. Najważniejsze choroby związane z tym uzależnieniem to marskość wątroby, choroby wrzodowe, ale również choroby psychiczne takie jak depresja.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/alkoholizm/

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here