Co to jest nadwzroczność?

0
1904
Co to jest nadwzroczność

Nadwzroczność, nazywana również hiperopią lub dalekowzrocznością, jest obok krótkowzroczności i astygmatyzmu, jedną z częściej występujących wad wzroku na świecie. Zalicza się ją do wad sferycznych, powoduje ją bowiem nieprawidłowe załamywanie się światła w układzie optycznym oka. Dość często bywa ona przez długi czas nierozpoznana, na skutek możliwości kompensacyjnych oczu. Czym jest dokładnie ta wada wzroku i w jaki sposób należy ją korygować?

Przyczyny nadwzroczności

Kłopoty z widzeniem przy nadwzroczności powoduje nieprawidłowy kształt rogówki, która jest zbyt płaska. Powoduje to ogniskowanie się światła wpadającego do oka za siatkówką, zamiast na jej powierzchni, jak w przypadku zdrowego oka. Osoby z nadwzrocznością widzą więc wyraźniej obiekty położone dalej niż bliżej, choć w miarę upływu lat mogą pojawić się u nich także problemy z dokładnym postrzeganiem odległości. Objawy są inne w różnych grupach wiekowych i związane z utratą zdolności oka do akomodacji. Zdarza się także tzw. wysoka nadwzroczność, która powoduje niewyraźne widzenie w przypadku każdej odległości od osób posiadających tę wadę wzroku. Nadwzroczność często występuje u małych dzieci, choć mija z czasem, w miarę dojrzewania organu wzroku. Konieczne jest jednak kontrolowanie wzroku dzieci, zwłaszcza najmłodszych, które nie są w stanie świadomie zgłosić problemów z widzeniem. Nadwzroczność często jest u nich diagnozowana po zauważeniu przez rodziców, że dziecko ma skłonność do zezowania. U osób dorosłych, jeżeli nadwzroczność jest wadą nabytą, objawia się ona najczęściej w średnim wieku. Nie jest ona jednak prezbiopią, która spowodowana jest utratą elastyczności naturalnej soczewki wewnątrzgałkowej wraz z upływem lat – więcej informacji znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/nadwzrocznosc

Korygowanie nadwzroczności

Najbardziej tradycyjną metodą korygowania nadwzroczności są wypukłe soczewki skupiające, stosowane w okularach, które powiększają obraz adekwatnie do swojej mocy. Coraz częściej jednak przez wiele pacjentów wybierane są soczewki kontaktowe np. marki Acuvue, które zapewniają większy komfort noszenia na co dzień, ze względu na brak zawężenia pola widzenia. Współcześnie produkowane soczewki do korygowania nadwzroczności dostępne są zarówno w formie szkieł jednodniowych, które wyrzuca się po całym dniu użytkowania, jak i dwutygodniowych, przechowywanych przez noc w sterylnym pojemniku i dezynfekowanych przez płyn czyszczący, które używa się do jego napełniania. Miękkie, delikatne i zapewniające wysoką przepuszczalność tlenu soczewki kontaktowe to wygoda dla osób z wadami wzroku, które nie muszą na skutek ich wykrycia zmieniać swojego dotychczasowego stylu życia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here