Koncentracja to olbrzymia siła!

diament, koncentracja

Ustalenie priorytetów to jedna z ważniejszych kwestii, tym bardziej, że żyjemy w czasach, w których bardzo łatwo o rozproszenie. Nie sięgając daleko – facebook, codzienne wiadomości, ploteczki, pogawędki i inne „przeszkadzajki”, do tego można dorzucić zainteresowania tj. książki, filmy, muzykę, fotografię, prowadzenie bloga… Wszystko to sprawia, że zaczyna się chaos, wiemy wszystko i jednocześnie nic. Uświadomiłam sobie ten fakt kilka miesięcy temu, kiedy zobaczyłam w jednej książce takie oto obrazki:

C360_2015-02-24-19-49-51-177 C360_2015-02-24-19-53-12-339

Powyższe grafiki dały mi mocno do myślenia, choć nie jest to dla mnie nic nowego. To, co robiłam dotychczas, nie miało nic wspólnego z koncentracją, za to wiele z rozproszeniem uwagi. Należało zatem skoncentrować się, a wcześniej ustalić obszary, na których warto się skupić w 100%. Było to trudne, bo interesuję się wieloma rzeczami, czasami takimi, o które nikt by mnie nie podejrzewał (;

Jak wspomniałam wcześniej, ustalenie priorytetów nie jest wcale takim prostym zadaniem, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Można powiedzieć raczej, że ociera się to o wyznawaną przez nas filozofię, to kim jesteśmy i po co żyjemy.

Jako, że mam bardzo filozoficzne podejście do życia i już dawno odpowiedziałam sobie na wiele podstawowych pytań, a w każdym razie uzyskane odpowiedzi w pełni mnie usatysfakcjonowały, to pozostało jedynie ustalenie priorytetów – tych bliższych i tych dalszych. Jednak przy ich wyznaczaniu kluczową kwestią jest to, aby te bliższe były powiązane z tymi dalszymi. Bo właściwie po co przez najbliższe miesiące bądź lata zajmować się czymś, co nie jest zgodne z głównym założeniem, celem? To marnowanie i czasu, i energii.

Potęga koncentracji

Znacie eksperyment polegający na przyłożeniu lupy do kartki papieru i takim skupieniu promieni słonecznych, że kartka w końcu zaczyna płonąć? Niewielkie przesunięcie lupy zbyt blisko lub za daleko od papieru może sprawić, że eksperyment się nie powiedzie, bo promienie słoneczne nie będą odpowiednio skoncentrowane.

Idealnym przykładem jest tutaj także laser, który nie potrzebuje dużych źródeł energii, a mimo wszystko za jego pomocą można przeszkodzić pilotom samolotów, którzy znajdują się kilka kilometrów nad ziemią (nie próbujcie tego w domu;). Zatem kiedy zawężasz pole działania do ściśle określonej dziedziny, osiągasz efekt lasera.

I właśnie w koncentracji chodzi o uzyskanie takiego rodzaju efektu, bo to, na czym się koncentrujemy – „rośnie”. Im bardziej nasza energia jest skupiona na konkretnej sprawie, tym lepszy będzie tego efekt, a nasza wizja ulega realizacji. Tak jak napisano na powyższej grafice: „Tylko wtedy cuda będą możliwe”. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że widać olbrzymią różnicęNiestety jest to zasada, która często jest lekceważona.

Można by wspomnieć tutaj o zapewne znanej Wam zasadzie Pareto, zgodnie z którą 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów (i tak: 20% klientów przynosi 80% zysków, 20% ubrań nosimy przez 80% czasu, 20% kierowców powoduje 80% wypadków, 20% pracowników generuje 80% produktów itd.).

Czasami warto w 100% skupić się na jednym zadaniu lub wybranej dziedzinie życia. Niekiedy tylko po to, by zobaczyć, czy poświęcony czas przynosi wymierne efekty, czy też nie.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Natalia Kolasińska

  Miałam okazję przekonać się o potędze koncentracji. Ale w dzisiejszych czasach to bardzo trudne :/

  • Trudne, ale możliwe 😀

 • To niby takie oczywiste, ale tak trudno nie dać się rozproszyć 🙂

 • Koncentrację łatwiej osiągnąć, kiedy osiągamy wewnętrzny spokój i harmonię, kiedy żyjemy w zgodzie ze sobą samym. Spokój jest kluczem do koncentracji, bo najczęściej rozpraszają nas nie zewnętrzne ‚przeszkadzajki’, ale wewnętrzny głos. To co na zewnątrz jest tylko odbiciem tego, co kryjemy w sobie. Pozdrawiam 🙂

 • blizbora

  z jakiej ksiazki pochodza ilustracje?

  • elosiema

   ponawiam pytanie, z jakiej książki są owe ilustracje?

   • „Charyzma” Enkelmanna

    • elosiema

     dziękuję 🙂