Jak dbać o zmęczone, opuchnięte i przekrwione oczy?

zmęczone oczy, przekrwione oczy, opuchnięte oczy, jak dbać o oczy

Od jakiegoś roku mam problemy z oczami: są opuchnięte, zmęczone, a często także przekrwione. Dodatkowo mam wadę wzroku. Przypadkiem natknęłam się na cudowny program, który ulżył moim oczom. Tak więc powodem dzisiejszego wpisu jest moje najnowsze odkrycie: program f.lux, który sprzyja korzystaniu z komputera, dbając o nasze oczy. Zastanawiam się jak dotychczas mogłam bez niego funkcjonować? Poniżej znajdziecie opis programu, a także kilka porad jak dbać o zmęczone, opuchnięte i przekrwione oczy. zmęczone oczy, przekrwione oczy, opuchnięte oczy, jak dbać o oczy

Jak wspomniałam wyżej mam wrażliwe oczy, jestem krótkowidzem, często korzystam z komputera i dodatkowo noszę soczewki kontaktowe. Wszystko to powoduje, że moje oczy nie są w najlepszej kondycji: odczuwam pieczenie i zmęczenie oczu. Wypróbowałam już wielu sposobów, aby sobie ulżyć, dlatego poniżej znajdziecie tylko metody sprawdzone przeze mnie.

1. Program f.lux zmęczone oczy, przekrwione oczy

Nie wiem jak dotąd mogłam żyć bez tego cudownego, darmowego program. Ma on wielu fanów, ale widzę, że wciąż jest mało rozpowszechniony, a moim zdaniem powinien być zainstalowany na każdym komputerze.

Program do pobrania TUTAJ

F.lux, w zależności od tego jak jest jasno, zmienia kolor ekranu na mniej męczący wzrok. Wystarczy ustawić swoją lokalizację, a program automatycznie rozjaśni lub przyciemni nam ekran, w zależności od pory dnia. F.lux posługuje się temperaturą barwową w skali Kelvina (K). Im niższa wartość, tym kolor jest bardziej przyjazny naszym oczom.

Program dostępny jest na komputer, a także na smartfona.

2. Jasność ekranu – opuchnięte oczy, jak dbać o oczy

Czasami wystarczy jedynie zmniejszenie jasności ekranu, aby poczuć różnicę.

3. Krople do oczu – przekrwione oczy, opuchnięte oczy

Używałam już wielu kropli do oczu. Kiedyś wydawało mi się, że wszystko co ma w składzie świetlik będzie dobre dla moich oczu. Jednak okulistka wyprowadziła mnie z błędu (kropelki zawierały konserwanty) i zaleciła stosowanie kropelek przeznaczonych dla osób noszących soczewki kontaktowe, czyli bez konserwantów. Kolejny okulista przepisał kropelki Hyal Drop Multi firmy Bausch&Lomb, które w swoim składzie posiadają kwas hialuronowy (!). Są bardzo skuteczne, nawilżają i przynoszą ulgę zmęczonym oczom. Cena to około 30 zł.

Jednak w moim prywatnym rankingu kropelek do oczu pierwsze miejsce zajmuje Cationorm, który poleciła znajoma okulistka. W swoim składzie ma emulsję tzw. „olej w wodzie”, która konsystencją przypomina olej (w przeciwieństwie do innych wodnistych kropelek). Idealnie nawilżają, a właściwie natłuszczają suche oko. Jedynym minusem jest cena: około 40-50 zł za 10 ml.

4. Wilgotność powietrza

Największe problemy z ze zmęczonymi i opuchniętymi oczami mam właśnie zimą, a właściwie wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. To właśnie wtedy poziom nawilżenia powietrza spada do ok. 30%. (Poziom wilgotności zmierzysz za pomocą higrometru.)

W zbyt suchym powietrzu unosi się kurz i roztocza, co powoduje kaszel i katar, suchość skóry, a także podrażnione oczy. Przesuszone powietrze nie sprzyja naszemu samopoczuciu, powoduje również niespokojny sen. Prawidłowa wilgotność powietrza wynosi 40-60%. Jak je uzyskać?

Przede wszystkim można zawiesić na grzejniku specjalne gliniane pojemniki (dostępne na allegro), do których wlewa się wodę. Można także zaopatrzyć się w ultradźwiękowy lub parowy nawilżacz powietrza, który dodatkowo zapewni odpowiednią jonizację powietrza (jony ujemne). W ostateczności można powiesić wilgotny ręcznik  pokoju.

Warto także przewietrzyć pokój, nawet kiedy na dworze jest zimno.

5. Maska żelowa, okłady z ogórka, świetlika i herbaty

Wyżej wymienione okłady na pewno wspomogą zmęczone czy opuchnięte oczy, ale nie pozbędziesz się problemu. Maskę żelową można kupić w każdej drogerii. Wystarczy włożyć ją na godzinę do lodówki i nałożyć na powieki na kilkanaście minut.

zmęczone oczy, przekrwione oczy, opuchnięte oczy, jak dbać o oczy

6. Joga dla oczu

W czasie czytania czy pracy przy komputerze warto robić sobie przerwy i poćwiczyć trochę oczy. Wystarczy 5 minut: należy zataczać wzrokiem koła bądź ósemki, patrzeć naprzemiennie na przedmiot znajdujący się w oddali, a następnie w bliskiej odległości, a także często mrugać. Więcej informacji TUTAJ

7. Świeże powietrze

Częste i długie spacery, i w ogóle sport na świeżym powietrzu przyczynią się do polepszenia kondycji oczu. Nawet jeśli jesteś zmotoryzowany, to czasami zamiast pojechać gdzieś samochodem, warto przejść się.

Photo by Michele Catania

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.