Filmy, których nie zobaczysz …

Czerwony balonik, Le ballon rouge

kadr z filmu Czerwony balonik (Le ballon rouge) 1956 r.

… dźwięki, których nie usłyszysz, książki, których nie przeczytasz, czyli o czym dowiedziałam się jako nastolatka.

Jako dziecko, a później nastolatka jeździłam na wakacje do cioci. Podczas jednego z takich pobytów nudziłam się niemiłosiernie, a czas umilałam sobie oglądając filmy i czytając książki. Zdążyłam wówczas obejrzeć wszystkie odcinki Nocy i dni, a także przeczytałam książkę autorstwa księdza (tak, tak!). Niestety nie pamiętam ani autora, ani tytułu książki, ale zapamiętałam jedno zdanie, które akurat odnosiło się do czytania książek. Myślę jednak, że można śmiało zastosować je również do filmów czy muzyki.

Autor twierdził, że należy być wybrednym. Wybrednym, jeśli chodzi o dobór literatury, bo nasz czas jest ograniczony i nie zdążymy przeczytać wartościowych, godnych uwagi książek. Czy warto zatem poświęcać swój czas i energię na pozycje nudne, bezwartościowe i nic nie wnoszące do naszego życia?

Czerwony balonik, Le ballon rouge

Często zdarza mi się przeglądać trailery i opisy przeróżnych filmów, zwłaszcza tych mniej popularnych, jednak z bardzo dobrymi recenzjami. Dlaczego wcześniej o nich nigdy nie słyszałam? Dlaczego nie słyszałam nigdy o Andrieju Tarkowskim czy choćby o filmie, o którym będę pisać za chwilę?

Na Czerwony balonik, także trafiłam przypadkiem. Urzekł mnie swoją prostotą, a przede wszystkim pięknymi zdjęciami. Film ten to krótka, zaledwie 30 min., pozbawiona dialogów opowieść o przyjaźni chłopca i czerwonego balonika. Został nakręcony w 1956 roku i czaruje swoim pięknem i urokliwym Paryżem lat 50. Czerwony balonik, Le ballon rouge

Czerwony balonik, Le ballon rouge

Polecam film, który dla mnie jest perełką kina. Nie wspominając o wrażeniach estetycznych, co zresztą widać na zdjęciach.

Czerwony balonik, Le ballon rouge

le-ballon-rougeBallonRouge

Czerwony balonik, Le ballon rouge

Czerwony balonik, Le ballon rouge

Czerwony balonik, Le ballon rouge

Photos: Czerwony balonik (Le ballon rouge) 1956 r.

.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.