Dobry film na wieczór – 30 propozycji

dobry film na wieczórOstatnio nie mam zbyt wiele czasu na oglądanie filmów, mam w tej dziedzinie spore braki. Jednak obejrzałam ich trochę i myślę, że mogę Wam przedstawić kilka moich typów na wieczór. Próbowałam zrobić krótką listę, maksymalnie 10 propozycji, ale po przejrzeniu swojego profilu na filmwebie, stwierdziłam, że nie ma takiej możliwości. Oto najlepsze filmy na wieczór.Odpuściłam umieszczanie tu takich filmów, które mogą być zbyt przygnębiające – jak Reqiem dla snu lub Władca much (ale oczywiście polecam!). Nie ma tu też filmów, które mogą być zbyt wymagające – jak Podwójne życie Weroniki czy filmy Tarkowskiego (uwielbiam!) itp. Lista zawiera tytuły refleksyjne, niektóre zabawne, a także takie, które uderzają w bardziej melancholijne tony. Te mniej znane ekranizacje i te bardziej. Kolejność oczywiście bardzo przypadkowa.

#1 Przed wschodem słońca (1995)

Polubiłam ten film, bo sama lubię poszwedać się nocą po mieście, zwłaszcza w miłym towarzystwie. Jedni twierdzą, że trochę przegadany, ale z pewnością ma w sobie dużo uroku. W pociągu do Wiednia Amerykanin spotyka piękną Francuzkę. Młodzi, by nie przerywać ciekawej konwersacji, decydują się na wspólną wędrówkę po stolicy Austrii aż do wschodu słońca.

dobry film na wieczór

#2 Śniadanie u Tiffany’ego (1961)

Nie pamiętam już czy najpierw przeczytałam książkę, czy obejrzałam film. W każdym razie polecam zapoznać się z samą powieścią oraz jej ekranizacją. Dla mnie to film o poszukiwaniu swojego miejsca i więziach łączących ludzi. Do tego piękna piosenka Moon River Henry’ego Mancini…

11breakfast-at-tiffany-s

#3 Choć goni nas czas (The Bucket List) (2007)

Dwóch umierających mężczyzn decyduje się na to, aby zrobić rzeczy, o których zawsze marzyli. Tak swoją drogą, muszę stworzyć swoją własną listę marzeń.

The Bucket List, fajny film na wieczór#4 Cinema Paradiso (1988)

Co tu pisać… Niech cudowna muzyka Ennio Morricone Was przekona (;

#5 Casablanca (1942)

Humphrey Bogart i Ingrid Bergman – ikony kina – w romansie wszech czasów w Casablance. Ten film to klasyka, a kto nie widział powinien nadrobić zaległości.

Image: FILE PHOTO: 70 Years Since The Casablanca World Premiere Casablanca

#6 Dogville (2003)

Dzieło Larsa von Trier, film w konwencji teatru. Dla mnie to przede wszystkim film psychologiczny. Uciekając przed gangsterami, Grace ukrywa się w małym miasteczku. Wkrótce jego mieszkańcy zaczynają nadużywać władzy, jaką mają nad bohaterką.

11dogville film na wieczór

#7 Edward Nożycoręki (1990)

Ten film znalazł się tutaj głównie z powodu mojego sentymentu. Ktoś może go nie znać? Poniższe zdjęcie Johnny’ego Deepa spoza planu, ale uważam, że jest cudowne.

11edward

#8 Godziny

Film obejrzałam po przeczytaniu książki Godziny i może dlatego wyjątkowo dobrze mi się go oglądało. Dodatkowo w tym roku przeczytałam w końcu książkę jednej z głównych bohaterek – Virginii Woolf. Piękny, wielowymiarowy film psychologiczny o tym jak radzą/ radziły sobie kobiety na przestrzeni epok i w jaki sposób rozwiązały swoje problemy. Genialna gra aktorska i charakteryzacja.

11godziny-the-hours

#9 W pogoni za szczęściem (2006)

Film oparty na faktach. Chris, samotny ojciec bez pracy i domu, któremu zdarza się spać w łazience na dworcu, stara się mimo przeciwności losu o posadę w biurze maklerskim. Film z jednej strony przygnębiający, z drugiej – mówiący o tym, że wszystko jest możliwe, bardzo motywujący. (Chris Gardner pojawia się w ostatniej scenie.)

11happy

#10 Wszystko za życie (2007)

Film dla idealistów i, niestety, oparty na faktach. W 1992 roku po ukończeniu Uniwersytetu Emory wybitny uczeń i sportowiec Christopher McCandless decyduje się zerwać z dotychczasowym, konsumpcyjnym życiem. Jak na idealistę przystało – rozdaje swoje rzeczy, przekazuje swoje oszczędności na cele charytatywne i rusza autostopem na Alaskę, aby żyć w dzikiej głuszy. Reszty nie będę zdradzać.

To jeden z tych filmów, które bardzo głęboko zapadają w pamięć. Kilka lat temu przypadkiem natknęłam się na książkę o Chrisie, ale ona już nie zrobiła na mnie takiego wrażenie (może dlatego, że wiedziałam jak zakończył się film?). Na youtube można znaleźć filmy nakręcone w autobusie, w którym mieszkał Chris. Na miejsce przejeżdżają też jego rodzice. Podobno dziś w busie znaleźć można jedzenie i wszystko co potrzebne do życia…

11Into_the_Wild_113

#11 Melancholia (2011)

Ten film mnie zachwycił. Z początku w ogóle go nie zrozumiałam („i o co tyle krzyku” – myślałam), ale im dłużej się nad nim zastanawiałam, a potem czytałam przeróżne opinie, tym bardziej byłam zachwycona. Melancholia to jeden wielki symbol. Przypuszczam, że jej niska ocena na filmwebie jest wynikiem niezrozumienia. Ten film zdecydowanie zasługuje na osobny wpis.

11melancholia

#12 Między słowami (2003)

Tokyo. Samotność wśród tłumów. Piękny i pełen emocji obraz spotkania dwojga ludzi. Sofia Coppola wprowadziła mnie w melancholijny nastrój w jeden z przedświątecznych wieczorów.

11miedzy

#13 O północy w Paryżu (2011)

Obejrzałam kilka filmów Woody’ego Allena, ale to właśnie do O północy w Paryżu najczęściej wracam pamięcią. Wprost nie mogłam się oderwać od ekranu. Pewnie dlatego, że Allen przeniósł mnie w zupełnie inny świat, do epoki, w której spotkałam Salvadora Dalí (genialy Adrien Brody), Ernesta Hemingway’a, Pablo Picasso, Coco Chanel i kilka innych postaci z lat 20. XX wieku. A na koniec przeniosłam się do Belle epoque…

11opolnocy

#14 Pożegnania (1958)

Polska Casablanca. Ekranizacja powieści Stanisława Dygata o tym samym tytule. Akcja rozgrywa się latem 1939 roku, a następnie tuż przed zakończeniem II wojny światowej. Znacie piosenkę Sławy Przybylskiej „Pamiętasz była jesień”? Ten film jest właśnie jak ta piosenka – nostalgiczny i melancholijny. To pożegnanie z przeszłością, z pewną epoką. Nic już nie będzie takie samo.

11pozegnania

#15 Przypadek (1981)

Czy o życiu człowieka decyduje ślepy los? Przypadek? Trzy alternatywne życiorysy młodego chłopaka zależne od tytułowego przypadku, jakim jest próba złapania odjeżdżającego pociągu. Świetny film Krzysztofa Kieślowskiego.

11przypadek

#16 Siedem (1995)

Siedem. Siedem ofiar. Jeden klucz. Morderca, który zabija wg siedmiu grzechów głównych. Pycha. Chciwość. Nieczystość. Zazdrość… Trzymający w napięciu i wstrząsający.

11se7en

#17 Sekret jej oczu (2009)

Ten hiszpańskojęzyczny film obejrzałam przypadkiem i kompletnie oczarował mnie swoim klimatem i zdjęciami. Z jednej strony to kryminał, a z drugiej „ma to coś”. Koniecznie trzeba obejrzeć.

11sekret

#18 Zielona mila (1999)

Niedawno przeczytałam książkę Zielona mila, która mnie pochłonęła bez reszty. Zatem nie może tu zabraknąć ekranizacji powieści Stephana Kinga. PS. Kocham Toma Hanksa.

11the-green-mile

#19 Wielkie piękno (2013)

Wielkie piękno to… wielkie piękno. Piękny obraz Rzymu – raj dla oczu. Dekadencja pomieszana ze świętością i pytanie o sens życia.

11wielkiepiekno

#20 Otwórz oczy (1997)

Pierwsza, hiszpańskojęzyczna wersja Vanlla Sky. Jedni twierdzą, że Vanilla Sky jest zrealizowana z większym, hollywodzkim rozmachem, a przez to lepsza, inni z kolei mówią, że Otwórz oczy robi lepsze wrażenie. Mnie podobają się obie wersje. Ważne jest, że w obu gra Penelope Cruz, która z cudownym akcentem mówi: „Abre los ojos”.

W wielkim skrócie: Bogaty kobieciarz, Cesare, zakochuje się w dziewczynie przyjaciela – Sofii. Wkrótce ulega wypadkowi wskutek czego ma zdeformowaną twarz.

dobry film na wieczór

#21 Bagdad Cafe (1987)

Bez magii nie ma życia. Ten film przeniesie Cię do… no właśnie – dokąd? Gdzieś między Las Vegas a „nie-wiadomo-gdzie”, do motelu Bagdad Cafe, gdzie czas płynie innym rytmem. Bagdad Cafe porusza ukryte tęsknoty, obraz cieszy oczy nasyconymi barwami… A muzyka? Sami posłuchajcie.

#22 Wyznania gejszy (2005)

Zawsze chciałam na żywo zobaczyć kwitnące wiśnie w Tokyo (czyli hanami), a ten film pozwolił mi na chwilę poczuć klimat i przenieść się do Japonii z lat 20. Dziewięcioletnia Chiyo zostaje sprzedana do domu gejsz. Jako dorosła i sławna jest świadkiem drugiej wojny światowej, która zmienia świat, w którym się wychowywała.

11wyznaniagejszy

#23 Zakazane piosenki (1946)

Ten film zawsze mnie wzrusza i wywołuje dziwne ukłucia w sercu, zwłaszcza kiedy słyszę tytułowe zakazane piosenki i hymn. Biorąc pod uwagę to, że film został nakręcony zaraz po wojnie, mogę sobie wyobrazić ówczesne życie (w przeciwieństwie do filmów współczesnych). Akcja filmu rozgrywa się od września 1939 roku do wyzwolenia Warszawy w styczniu 1945 roku.

dobry film na wieczór

#24 Żandarm z St. Tropez (1964)

Moja ulubiona część przygód sierżanta Cruchot, który zostaje przeniesiony do St. Tropez. Można poczuć klimat Lazurowego Wybrzeża lat 60. I jeszcze ta piosenka. Ten film nigdy się nie zestarzeje.

11zandarm

#25 Cudowne dziecko (August Rush) (2007)

Jeśli macie mega zły dzień, to obejrzyj ten „film”. Cudowne dziecko to, wbrew pozorom, nie film, a bajka. Niech nie zwiodą Was to, że występują tu aktorzy. Jednym się podoba to totalne odrealnienie i wyidealizowanie, innym nie. Ja przyjmuję taką konwencję. August Rush to utalentowane dziecko z sierocińca, które wyrusza na poszukiwania rodziców. Duży plus za piękną muzykę. 

11august

#26 Życie jest piękne (1997)

Czy można z holocaustu zrobić komedię? Można, ale to będzie śmiech przez łzy. Guido zamknięty w obozie koncentracyjnym wraz z synem próbuje przekonać chłopca, że okrutna rzeczywistość jest jedynie formą zabawy dla dorosłych.

11zyciejest

#27 Siedem dusz (2008)

Mężczyzna przedstawiający się jako urzędnik podatkowy pojawia się w domach siedmiu śmiertelnie chorych dłużników, by sprawdzić jakimi są ludźmi. Film o życiu i śmierci, żalu, przebaczeniu, miłości i odkupieniu. Film wciąga i zaskakuje.

SEVEN POUNDS

#28 21 gramów (2003)

„Podobno w chwili śmierci tracimy 21 gramów naszej wagi. Tyle waży nasza dusza.”. Bohaterami są Jack, były kryminalista, który odnalazł Boga, Cristina – młoda narkomanka, której właśnie dzięki pomocy męża udało się wyjść z nałogu, oraz Paul – śmiertelnie chory matematyk czekający na transplantację serca. Tragiczny wypadek sprawia, że ich losy się splotą. Film o przebaczeniu, miłości, sensie życia.

1121grams

#29 Niczego nie żałuję (2007)

Historia Edith Piaf. Film biograficzny, który chwyta za serce, bardzo poruszający. Można poczuć duszę Paryża, przyjrzeć się życiu jednej z najwybitniejszych legend muzyki, zachwycić się jej głosem. Niestety, końcówka bardzo przygnębiająca.

#30 No właśnie… znacie jeszcze jakiś dobry film na wieczór w pojedynkę, we dwoje albo w innej konfiguracji;)?

Moja lista filmów do obejrzenia pęka w szwach, ale na pewno znajdzie się na niej miejsce na inne, dobre filmy.

Zdjęcia pochodzą z filmów.

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Niektóre znam, do wielu mam sentyment, ale są też takie, które wpisuję na listę do obejrzenia.
  Ostatnio oglądałam ‚Rok spokojnego słońca’ Zanussiego. Z tych ambitniejszych, bardzo polecam 🙂

  • Nie widziałam, ale z pewnością zobaczę 🙂

 • Kilka z wymienionych przez Ciebie tytułów widziałam. „Choć goni nas czas” i „Siedem dusz”, a także „Zielona mila” to trzy filmy na których wypłakałam oczy. Piękne, głębokie, ale jednocześnie podane w przystępnej formie. „Godziny” do mnie nie przemówiły, podobnie jak „Między słowami”. Za to „W pogoni za szczęściem” urzekł mnie swoim przekazem. Uwielbiam też „Siedem”, głównie za sprawą wspaniałej gry aktorskiej Morgana Freemana. Ale kilka tytułów, których wcześniej nie widziałam, chętnie obejrzę, lecę szukać 😉

  • Kilku filmów nie umieściłam, bo mnie za mocno przygnębiły, jak np. Chłopiec w piżamie…

   • O tak, „chłopiec w pasiastej piżamie” był bardzo przygnębiający, ale mnie na prawdę przygnębił „Pianista”.

 • Znam mniej więcej połowę z Twoich propozycji, a 2 filmy należą do moich ulubionych: „Życie jest piękne” i „Wszystko za życie” 🙂 resztę zapisuję, przyda się na jesienne wieczory (jak to lato szybko ucieka… :)).

  • Jesienią będzie co oglądać 😉

 • No to moja lista do obejrzenia właśnie się wydłużyła!
  Z tych które wymieniłaś najbardziej lubię „Wszystko za życie”. Tak, chyba jestem idealistką. Historia Chrisa zrobiła na mnie ogromne wrażenie, tym bardziej że jest autentyczna…

  • Mnie tak zaciekawiła jego historia, że przeczytałam o nim książkę, obejrzałam kilka filmów z autobusu na youtube i znalazłam sporo autentycznych zdjęć z jego aparatu, który został znaleziony na miejscu…

 • Joanna Rytter

  Większość tych filmów widziałam, ale jesień zbliża się nieuchronnie, więc kilka tytułów wymienionych przez Ciebie z chęcią obejrzę/nadrobię na laptopie, pod kocykiem z dobrą herbatą w ręku. 🙂 Ze swojej strony polecam m.in. „Apartament”, „Samotność liczb pierwszych”, „W lepszym świecie”, „Kola”, „Blue Valentine”, „Mamut”, „Do utraty tchu”, „Noc na Ziemi” 🙂

  • Żadnego z tych filmów nie widziałam, a nawet o żadnym nie słyszałam. Też będę miała co nadrabiać w jesienne wieczory.

 • wstyd, oglądałam tylko Edwarda… 🙂
  ja lubię „miłość na żądanie”, „nietykalni”, „pamiętnik”, „wyspa tajemnic”, „kod nieśmiertelności” i „matrix” 😀

  • O filmie „Nietykalni” tyle już słyszałam, że jest następny w kolejności, tym bardziej, że ma takie dobre recenzje i oceny 🙂

 • Ewelina

  Wielu nie oglądałam, chętnie nadrobię zaległości. Ze swojej strony polecam „Dziewczynę z lilią”; to mój ulubiony film.

  • Nie słyszałam nigdy o tym tytule, też mam spore zaległości 😀

 • Szok, żadnego z tytułów nie znam!

  • Warto nadrobić zaległości, bo filmy są świetne 🙂

 • Noo to jest solidna lista 😀 Dużą część z nich widziałam i większość mnie zachwyciła. W planach do obejrzenia mam „Wielkie piękno” i „Przed wschodem słońca”.

 • Dzięki Tobie obejrzeliśmy Choć goni nas czas
  I popłakałam się oczywiście na koniec 😉
  dziękuję

  • A ja stwierdziłam, że muszę jeszcze raz obejrzeć ten film, bo widziałam go wieki temu :))))

 • Ja „Siedem” potrafię obejrzeć tylko w pełnym świetle dnia 😛

 • Ana

  Przyznam, że niewiele z tych filmów widziałam. W ogóle w filmach mam sporo zaległości, jeśli miałabym zacząć je nadrabiać – nie wiem, od czego musiałabym zacząć 🙂

 • O! Dzisiaj przyda mi się ta lista, bo wlaśnie jesem w trakcie poszukiwań :p

 • Większość widziałam, to bardzo dobre filmy i świetne zestawienie. Jedyny z Twojej listy, który mi nie podszedł to „Wielkie piękno”.

  • Mnie wręcz przeciwnie, ale o gustach się nie dyskutuje 😉

 • Laura

  Zankomita francuska komedia, Zamieszkajmy razem. Polecam 🙂

 • Anna K

  „Instrukcji nie zalaczono” Genialny film o lovelasie, ktory niespodziwanie dowiaduje sie , ze zostal ojciem. Co wiecej matka dziecka zostawia go z dziewczynka w ramionach i ucieka do innego kraju. Zdesperowany mezczyzna stara sie ja odszukac i nielegalnie przekracza granice kraju. Nie ma odwrotu, a o kobiecie sluch zaginal. Mezczyzna podejmuje sie wiec opieki nad corka w obcym kraju, nie znajac nawet jezyka. Film swietny, wzruszajacy, godny polecenia.

 • Dzięki :*

 • wera

  fajne propozycje, tylko niektóre ciężko dostępne. naszukałam się trochę, aż w końcu odkryłam https://filefox.pl, gdzie znalazłam praktycznie wszystkie pozycje, polecam i stronę i filmy 🙂

 • Doktor Eukaliptus