Anielski malarz: Abbott Handerson Thayer

Abbott Handerson Thayer, AngelLubię od czasu do czasu pooglądać obrazy. Do tej pory moimi ulubionymi malarzami byli Claude Monet i Olga Boznańska. Aż natrafiłam na Abbotta Handersona Thayer’a, którego twórczość po prostu mnie poraziła. Natknięcie się na obrazy tego malarza (oczywiście przez całkowity przypadek) to jedno z moich najlepszych odkryć ostatnich miesięcy. Zresztą sami zobaczcie.

Gdy zobaczyłam poniższy obraz, to powiedziałam (właściwie nie wypowiedziałam, a pomyślałam, bo mowę mi odjęło): „WOW!” Tego właśnie oczekuję od sztuki – żeby mi głosu zabrakło. Aż zastanawiam się dlaczego wcześniej go nie znałam? Zdaje się, że jeszcze wiele odkryć przede mną.

Abbott Handerson Thayer to urodzony w połowie XIX wieku amerykański malarz, przyrodnik i pedagog. W młodości malował zwłaszcza pejzaże i zwierzęta, był wielbicielem przyrody, głównie ptaków. Po powrocie ze studiów w Paryżu zajmował się przede wszystkim portretami.

Abbott Handerson Thayer, Angel

Skąd takie anielskie obrazy? Po śmierci dwojga dzieci, następnie depresji i śmierci żony na początku lat 90. XIX w. artysta przeżył załamanie nerwowe (cierpiał też na zaburzenie afektywne dwubiegunowe). W jego twórczości zaczęły pojawiać się pierwiastki transcendentalne i idealistyczne. Malował wyidealizowane, uskrzydlone postacie aniołów, sceny pełne symbolizmu, alegorie ludzkiej egzystencji. Modelami były najczęściej jego dzieci, syn Gerald i córki Mary i Gladys.

Abbott Henderson Thayer, A Virgin

Thayer uważał, że prasa i inni artyści koncentrują się na podkreślaniu kobiecej seksualności i cielesności, zamiast podkreślać ich moralne i duchowe cechy, dlatego zaczął dodawać kobiecym postaciom skrzydła.  

Abbott Henderson Thayer, Winged Figure

Abbott Henderson Thayer, Brother and Sister Mary and Gerald Thayer

Od lat 90. XIX wieku Abbott Handerson Thayer malował postacie ze skrzydłami, co miało odzwierciedlać jego rozpacz po stracie dzieci i żony oraz wyrażać jego wiarę w związek pomiędzy ciałem a duszą. Mówi się także, że artysta malował kobiety tak, jak widział ich duszę, a z każdą malowaną osobą nawiązywał głęboką relację. Znany był z tego, że malował duszę człowieka („soul painter”).

Abbott Henderson Thayer, Noon

Abbott Handerson Thayer, Favorite Kitten

Dzieci malarza:

Abbott Henderson Thayer, Virgin Enthroned

Abbott Handerson Thayer , Caritas

Abbott Henderson Thayer, Head of a Girl

4 Abbott Handerson Thayer (American artist, 1849–1921) Stevenson Memorial

Liczne prace artysty są eksponowane m.in. w Freer Gallery of Art (Smithsonian Institution), Metropolitan Museum of Art, National Academy of Design, National Museum of American Art w Waszyngtonie i Art Institute of Chicago.

Photos: Internet

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
 • Dorota Tarkowska

  Rzeczywiście magiczne obrazy. Nie znałam go wcześniej.

  • Ajjj, tyle jeszcze do odkrycia 😀

 • Joanna Rytter

  O, jak także bardzo lubię O. Boznańską 🙂 A tego Pana nie znałam, ale zdecydowanie miał talent 😉

 • Hmmm, piękne. Jak zna się historię, to patrzy się na nie nieco inaczej. Ja zawsze lubiłam jeszcze obrazy Alma-Tademy, ale to tak z miłości do antyku. 🙂

  • Aż musiałam go sprawdzić 😀 rzeczywiście niesamowite obrazy, zwłaszcza Róże Heliogabala 🙂