5 rzeczy, których ludzie żałują przed śmiercią

5 rzeczy, których ludzie żałują przed śmiercią

Pielęgniarka Bronnie Ware przeprowadziła rozmowy z osobami, którym zostało zaledwie kilka miesięcy życia. Zapytała się ich czego najbardziej żałują, i co, gdyby mogli, chcieliby zmienić w swoim życiu. Efektem tych rozmów jest książka „Top 5 regrets of the dying”. A czego ludzie żałują najczęściej?

1. „Żałuję, że nie miałem więcej odwagi, aby żyć w sposób jaki uważałem za słuszny, a żyłem tak jak oczekiwali ode mnie inni.”

To zdanie jest najczęściej wypowiadane na łożu śmierci. W tym momencie ludzie uświadamiają sobie, że ich życie dobiega końca i nie zdążyli spełnić nawet połowy ze swoich marzeń. Odsuwali swoje pragnienia, oczekiwania i potrzeby na bok, by zadowolić innych i żyć po ich myśli. To ważne by choć spróbować żyć w sposób jaki się pragnie.

2. „Żałuję, że tak dużo pracowałem.”

To zdanie wypowiadała niemal każda osoba płci męskiej oraz niektóre kobiety. Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że ludzie ci byli młodzi w czasach, w których to mężczyzna zajmował się pracą zawodową, a kobiety dbały o dom. Zatem obecnie punkt ten może także dotyczyć obojga płci.

3. „Żałuję, że nie miałem odwagi, aby wyrazić swoje uczucia.”

Wiele osób ukrywa swoje prawdziwe uczucia względem innych ze względu na utrzymanie poprawnych relacji. Jednak okazuje się, że brak odwagi w tym względzie powoduje powstanie nieprawdziwych związków z ludźmi. Bycie szczerym wobec innych, a przede wszystkim siebie, to jedna z recept na szczęśliwsze życie.

4. „Żałuję, że nie utrzymywałem kontaktów z przyjaciółmi.”

Przyjaźń to jedna z najcenniejszych relacji w życiu człowieka: nie można jej kupić, a jej budowanie trwa zwykle latami. Utraconą czy zaniedbaną przyjaźń ciężko odbudować, dlatego przepytywane przez pielęgniarkę osoby często żałowały, że nie spędzały z przyjaciółmi więcej czasu, czy nie obdarzały ich wystarczającą uwagą.

5. „Żałuję, że nie pozwoliłem sobie na bycie szczęśliwym”.

W większości ludzie udawali przed innymi i przed samym sobą, że są szczęśliwi, a w gruncie rzeczy nie pozwalali sobie na prawdziwe szczęście i radość ze względu na lęk przed zmianami i zawyżonymi oczekiwaniami.

Jak widać żaden z tych punktów nie odnosi się do kwestii materialnych, sławy czy kariery. Kiedy stoi się na progu życia i śmierci widać w całej okazałości rzeczy ważne i te mniej ważne. W końcu na drugą stronę nie zabierze się samochodu, domu czy drogiego zegarka, natomiast uczucia i relacje będą istnieć na zawsze, cokolwiek czeka nas po drugiej stronie.

Photo by Vinoth Chandar

5 rzeczy, których ludzie żałują przed śmiercią

Share Button
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.